Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hindistan'da milyonlarca kişi eline süpürge aldı

Giriş Tarihi: 2.10.2014 15:45

Hindistan'da milyonlarca kişi, parkları, kamu binalarını ve sokakları temizlemek için seferber oldu.

Hindistan'da milyonlarca kişi, parkları, kamu binalarını ve sokakları temizlemek için seferber oldu.

Başbakan Narendra Modi, Hindistan'ın bağımsızlık lideri Mohandas Gandhi'nin doğum yıl dönümünde başlattığı "Temiz Hindistan Kampanyası"na başkent Yeni Delhi'nin yoksul mahallerinden birinde sokakları süpürerek katıldı.

Mayıs ayında iktidara geldiğinden bu yana hemen her konuşmasında temizliğin ve hijyenin önemine değinen Modi, daha sonra başkentin merkezinde, yeni temizlenmiş yollarda toplanan binlerce kişiyi selamladı.

Dünyanın en pis ülkelerinden biri kabul edilen Hindistan'ın imajını değiştirmeyi amaçlayan kampanya, beş yıl sürecek. Hükümet, 1,2 milyar nüfusun yarısından fazlasının tuvaletinin olmadığı ülkede binlerce umumi tuvalet inşa edecek. Kampanya sırasında yetkililer ve öğrenciler, her yıl 100 saati çevre temizliğine harcayacak.

Kampanya öncesinde gazeteler ve televizyon kanalları, temizlik ve hijyenle ilgili toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli reklamlar yayınladı ve Hindistanlılara çalıştıkları ve yaşadıkları yerleri temizlemeleri için eyleme geçmeleri çağrısında bulundu.

Reklamların son derece etkili olduğuna dikkati çeken yetkililer, kampanyanın ilk gününde ülke genelinde milyonlarca kişinin ellerinde süpürgeler, çöp poşetleri ve tırmıklarla sokaklara döküldüğünü açıkladı.

Aralarında milletvekilleri, hükümet yetkilileri, polisler, öğretmenler, öğrenciler ve işçilerin de bulunduğu milyonlarca kişinin, parklardaki çöpleri topladığı, sokakları ve kamu binalarını temizlediği gelen haberler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'da milyonlarca kişi eline süpürge aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN