Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Skandallarla gelen istifa

'Dünyanın en iyi korunan yeri' olarak gösterilen Beyaz Saray'a bıçaklı bir şahsın girmesi bardağı taşırdı. Eleştiri oklarına hedef olan Gizli Servis Direktörü Julia Pierson istifa etti

Giriş Tarihi: 3.10.2014
ABD'de Beyaz Saray'a bıçaklı bir saldırganın sızmasının ardından başlayan güvenlik açığı tartışmaları istifa ile sonuçlandı. Yoğun eleştirilere maruz kalan Başkan'ın ve Beyaz Saray'ın güvenliğinden sorumlu Gizli Servis Direktörü Julia Pierson görevinden ayrıldı. Gizli Servis Direktörü'nün istifasını duyuran ABD Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Pierson'ın yerine, Gizli Servis'in ABD Başkanı'nın korunmasından sorumlu bölümünün eski başkanı Joseph Clancy'nin geçici olarak vekalet edeceğini açıkladı. İlk olarak, 19 Eylül'de 42 yaşındaki Irak Savaşı gazisi Omar Gonzalez'in Beyaz Saray'ın tüm güvenlik önlemlerini aşarak, seremonilerin yapıldığı Doğu Salonu'na kadar ulaşabilmesi, Amerikan kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Pierson Kongre'de verdiği ifadesinde, bir Gizli Servis ajanının Gonzalez'in arkasından üç kez ateş etmesine karşın Beyaz Saray'a girmeyi başardığını ve bunun bir koruma kusuru olduğunu itiraf etmiş, Gonzalez'in Doğu Salonu'na girerken üzerine atlayan bir ajan tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtmişti. Artan tepkilerin hemen ardından ABD basını, bir skandalı daha gün yüzüne çıkardı.

AJANLAR ŞOKE OLDU

Silahlı bir sabıkalının 16 Eylül'de Atlanta'da Gizli Servis protokolleri ihlal edilerek, Başkan Barack Obama'yla aynı asansöre binmesine izin verildiği ortaya çıktı. Atlanta'daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ni ziyaret eden Obama'yla birlikte asansöre binen güvenlikçi, Gizli Servis ajanlarının uyarılarına rağmen cep telefonu ile Başkan'ı görüntüledi. Şüphe üzerine ajanların sorguladığı güvenlikçinin silahlı saldırı ile ilgili 3 sabıkasının olduğu tespit edilebildi. Şüphelinin üzerindeki silahını çıkarıp teslim etmesiyle, bu kişinin silahlı olduğunu fark eden ajanlar şüphelinin silahıyla asansöre kadar sızması karşısında şoke oldu. ABD yasalarına göre, silahlı görevlilerin ve sabıkalıların Başkan'a yakın mesafede bulunmaması gerekiyor. Son bir aydaki iki büyük güvenlik açığından dolayı Kongre'de sert soruların hedefi olan Pierson'a, bu sebeple istifa çağrıları yapılmıştı. Güvenlik açığını kabul edip tüm sorumluluğu üstlenen Pierson, önceki gün "Bir daha asla tekrarlanmayacak" diyerek kurumun yapısında revizyon sözü vermişti ancak hakkındaki istifa çağrıları yoğunlaşan Pierson, görevi bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandallarla gelen istifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN