Türkiye'nin en iyi haber sitesi

110 yaşında IŞİD tehdidinden kaçtı

Giriş Tarihi: 4.10.2014 12:19

Doğduğu topraklardan hiç ayrılmayan 110 yaşındaki Elif nine, IŞİD tehdidi yüzünden göç etmek zorunda kaldı.

Yaşadığı topraklardan bugüne kadar hiç ayrılmayan 110 yaşındaki Suriyeli Kürt Elif Şeyh Muhammed, IŞİD tehdidi yüzünden ilk kez gurbeti gördü.

Bazı Kürt gruplar ile terör örgütü IŞİD arasında Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyeli Kürtler kendilerine kucak açan Türkiye'ye gelmeye devam ediyor.

Kimi Suriyeliler çatışmaların başladığı ilk günlerde ülkesinden ayrılmayı seçerken, kimileri ise her şey düzelir umuduyla günlerce bekledi. Türkiye zor durumda olan komşularının kendilerini güvende hissedebilmeleri için Suriyeli Kürtlere kapılarını açtı.

Bugüne kadar Kobani (Ayn el Arap) bölgesinden dışarı çıkmayan Elif nine de IŞİD tehdidi üzerine kızı İslam Şeyh Bekir ile Türkiye sınırına kadar gelebildi.

15 çocuk sahibi Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in saldırılarından kaçarak Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Sağlık sorunlarının bulunduğuna işaret eden Muhammed, "Başımı evimde yastığıma uzatıyordum ama şimdi ne yastığım kaldı ne de başka bir şey, korkuyla Türkiye'ye geldik" dedi.

Muhammed, evlerinden acil şekilde ayrıldıkları için yanlarında hiç bir şey getiremediklerini ifade etti.

Kızı Bekir ise annesinin ilk kez doğduğu topraklar dışında bir yere gittiğini vurguladı. Yolculuklarının, annesinin ilerlemiş yaşından dolayı çok zor geçtiğini anlatan Bekir, "Evimize dönmek istiyoruz. İnşallah savaş bitmesi için dua ediyoruz. Bize sahip çıktığı için de Türk halkına teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
110 yaşında IŞİD tehdidinden kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN