Balkanlar'da bayram çoşkusu

Giriş Tarihi: 4.10.2014 12:06

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'daki Müslümanlar, bayram namazında camilere akın etti.

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'daki Müslümanlar, bayram namazı için camilere akın etti.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan Müslümanların şehirdeki ilk adresi tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi oldu. Tarihi caminin avlusuna sığmayan binlerce Müslüman, sokaklara taştı. Gelenek gereği, bayram namazını Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç kıldırdı.

Bayram hutbesinde birlik, beraberlik, diyalog çağrısında bulunan Kavazoviç, "Birbirimizi anlayabilmemiz, duyabilmemiz için çok daha fazla sabırlı olmalıyız. Toplumuzdaki yanlışlıklara kararlılıkla tepki vermeliyiz. Atalarımızın da yaptığı gibi, onurlu ve sorumlu bir şekilde bizim olanı korumalıyız" dedi.

"Özgürlüğümüzü, onurumuzu ve güveliğimizi koruyalım" diyen Kavazoviç, Kurban Bayramı'nın kurbanların bayramı olduğunu belirterek, millet olarak geçmişte verdikleri kurbanları hatırlama, onları da anma çağrısında bulundu.

Kavazoviç, İslam dininde komşuluğun önemine de vurgulayarak, "Onların mutluluğu bizim de mutluluğumuz olsun, onların acısı onlara yardım etmemiz gerektiğini bizlere hatırlatsın" dedi.

Bosna Hersek ve Boşnak diasporasına da hayırlı bayramlar dileyen Kavazoviç, bayram namazının ardından cemaatle bayramlaştı.

Aralarında Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay'ın da bulunduğu heyet, bayram namazının ardından Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in de mezarının bulunduğu Kovaçi Şehitliğinşi ziyaret ederek, dua okudu.

22 yıl sonra ilk bayram namazı


Bu arada, Bosna Hersek'in doğusundaki Foça kentinde, 22 yıl sonra ilk kez bayram namazı kılındı.

Sırp askerler tarafından 1992 yılında temeline kadar yıkılan ve halen tadilatına devam edilen tarihi Hünkar Camisi'nde bayram namazı kılındı.

Balkanlar'da bayram çoşkusu

Bosna Hersek'in yanı sıra Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'daki Müslümanlar da bayram namazı için camilere akın etti.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da kentin tek camisi olan Bayraklı Camisi'nde toplanan vatandaşlar, bayram namazını burada kıldı. Sırbistan'da, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki yaklaşık 300 cami de bayram namazı dolayısıyla dolup taştı.

Nufüsunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Kosova'da da bayram çoskusu yaşanıyor. Başta başkent Priştine olmak üzere Prizren'de de Müslümanlar camilere akın etti.

Balkanların en küçük ülkesi olan Karadağ'da da Müslümanlar bayram namazı dolayısıyla camileri doldurdu. Karadağ'da Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Rojaye, Biyelo Polje ve Plyevlya, Ulciny ve Bar gibi kentler başta olmak üzere 130 cmi ve mescitte bayram namazı kılındı.

Makedonya'da tüm camilerde de bayram namazı çoşkusu yaşandı. Başkent Üsküp'te yaşayan Müslümanların ilk durağı tarihi Mustafa Paşa Camisi oldu. Mustafa Paşa Camisi'ndeki bayram namazına yeni atanan Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de katıldı.

Öte yandan ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Tiran'da da bayram namazı dolayısıyla halk caddeleri doldurdu. Tiran'da, binlerce insanın katıldığı bayram namazı kentin en büyük bulvarı olan Tiran Bulvarı'nda kılındı.

Hırvatistan'da da Zagreb ve Rijeka şehirlerinde yaşayan Müslümanlar, bu kentlerdeki camilere akın ederek, bayram namazını eda etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanlar'da bayram çoşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN