Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direneceğiz

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, "Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe ve silahlanmaya devam edeceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 4.10.2014 11:39
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye Gazze'deki Yermuk Stadyumu'nda kıldırdı��ı bayram namazının ardından verdiği hutbede, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına değindi.

Hamas'ın İsrail'in bölgeye yönelik son saldırısında önemli bir başarı gösterdiğini ifade eden Heniyye, "Hamas, birikimlerini muhafaza edecektir. Bunların başında direniş gücünü arttırmak için bu alanda kullanılacak teçhizatın yapılandırılması yer alıyor. Filistin topraklarının tamamı özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe ve silahlanmaya devam edeceğiz" dedi.

Heniyye, Hamas'ın silahsızlanmasına yönelik girişimlere izin verilmeyeceğini vurgulayarak, "Hamas direniş güçleri, sadece işgalci İsrail'e yönelik olacaktır" ifadesini kullandı.

Konuşmasında kurulan Filistin ulusal hükümeti ve sürece de değinen Heniyye, "Uzlaşı dosyalarının tamamlanması, imzalanan maddelere sadık kalınması gerekiyor. Ayrıca ulusal ortaklık girişiminin güçlendirilmesini talep ediyoruz. Uzlaşı ve birlik kararı, aldığımız stratejik bir karardır" diye konuştu.

Heniyye, Kurban Bayramı münasebetiyle birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, "Hamas, Filistin halkının yanında yer alan ve destek olan Müslüman ülkelerin yanı sıra uluslararası toplumu kapsayan bir açılım stratejisi benimsiyor" diye konuştu.

Heniyye, ayrıca Hamas'ın Filistin halkına yönelik suç işleyen İsrailli komutanların Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması için çalışmalarından taviz vermeyeceğini sözlerine ekledi.

"BAYRAM SIKINTILARIN GÖLGESİNDE BAŞLADI"


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise devlet erkanıyla Ramallah'taki Et-Teşrifat Camisi'nde bayram namazını kıldı.

Filistin'in efsanevi lideri Yasir Arafat'ın mozolesine çelenk bırakan Abbas daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Filistin'in devlet olarak tanınması için yoğun çaba harcadıklarını belirten Abbas, İsveç'e Filistin'i tanıdığı için teşekkür etti.

Abbas, İsrail'in 51 gün boyunca Gazze'ye düzenlediği saldırıları hatırlatarak "Bu yıl bayram Gazze'ye yapılan saldırılar ve halkımızın çektiği sıkıntıların gölgesinde başladı" dedi.

"Filistin yönetimi Gazze'ye büyük önem atfediyor" ifadesini kullanan Abbas, uzun süredir krize neden olan maaşların ödenmesine ilişkin ise uluslararası tarafların Gazze'dekimemurların maaşlarını ödemesini beklediklerini kaydetti.

"Kurbanlık alımı az"


Gazzeliler, bayram namazının ardından kurban kesmeye başladı.

Tarım Bakanlığı Pazarlama Müdürü Tahsin Es-Saka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Gazze'de bu yıl 7 bin büyükbaş, 30 bin küçükbaş hayvan kurban kesilmesi bekleniyor. İsrail saldırılarının ardından geldiğimiz ekonomik durum nedeniyle bu sene kurbanlık alımı az" dedi.

Saka, İsrail'in saldırılarında binlerce hayvanın telef olduğunu da hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direneceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN