IŞİD İngiliz rehineyi infaz etti

Giriş Tarihi: 4.10.2014 00:53 Güncelleme Tarihi: 4.10.2014 02:27

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgüt rehin tuttuğu İngiliz rehine Alan Henning'i infaz etti. Alan Henning'in infaz videosunu yayınlayan IŞİD, geçtiğimiz ay da İngiliz yardım kuruluşu çalışanı David Haines'i infaz etmişti.

IŞİD tarafından 'Amerika ve müttefiklerine diğer bir mesaj' başlığıyla yayınlanan videoda 'John' olarak bilinen eli bıçaklı IŞİD militanının önünde diz çöken Alan Henning'in konuşma yaptığı görülüyor. Henning, 'Parlamentomuzun IŞİD'e saldırı kararı alması yüzünden İngiliz toplumunun bir üyesi olarak ben bu kararın bedelini ödeyeceğim' diyor. Daha sonra konuşan John lakaplı IŞİD militanı da İngiltere Başbakanı Cameron'u sorumlu tutarak, 'David Cameron, Alan Henning'in kanı senin elinde. İnfaz edilecek olan Alan Henning'in kanı aynı zamanda İngiliz Parlamentosunun da elinde' dedi. Daha sonra Alan Henning'in başı kesilerek infaz etme görüntüsü yayınlanıyor.


İNFAZ EDİLECEK SIRADAKİ REHİNE BİR AMERİKALI


IŞİD, her yayınladığı infaz videosunun ardından infaz edilecek sıradaki ismi açılıyor. Alan Henning'in infaz edilmesinin ardından açıklanan isim ise Amerikalı Peter Edward Kassig oldu.


"BU KATİLLERİ YAKALAYARAK ADALET ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ"

IŞİD terör örgütünün İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning'in infaz görüntüsünü yayınlanmasının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, "ülkesinin bu katilleri yakalayarak, adalet önüne çıkarmak için elinden geleni yapacağını" söyledi.

Cameron ayrıca, "Alan Henning'in zalimce öldürülmesi, bu teröristlerin ne kadar barbar olduğunu gösteriyor" diyerek, Henning'in ailesine başsağlığı diledi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Henning'in infazına ilişkin görüntüsünün doğruluğunu kanıtlanmaya çalışırken, IŞİD'in yayınladığı "Amerika ve müttefiklerine yeni bir mesaj" başlıklı video 1 dakika 11 saniye sürüyor. Görüntünün sonunda, ABD'li eski asker Peter Edward Kassig olduğu tahmin edilen başka bir rehine görülüyor. Videodaki IŞİD militanı, bir sonraki kurbanın Kassig olacağını söylüyor.

İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Salford kentinden yaşayan ve taksi şoförlüğü yapan 47 yaşındaki Henning, geçen yıl aralık ayında Suriye'de kaçırılmıştı.
IŞİD daha önce Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile İskoç yardım kuruluşu çalışanı David Haines'i de benzer şekilde, başlarını keserek öldürmüştü.

İngiltere, geçen haftadan bu yana Irak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna destek veriyor. İngiltere Başbakanı Cameron, dün operasyonun yürütüldüğü Güney Kıbrıs'taki askeri üssü ziyaret etmiş ve operasyonda kullanılan tornado jetlerinin sayısının artırılacağını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD İngiliz rehineyi infaz etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN