Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani güne bombardımanla uyandı

Suriye'de Kobani'nin işgalinin 19. gününde IŞİD, Kurban Bayramı'nda da kent merkezini bombalamaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 4.10.2014 10:18 Güncelleme Tarihi: 4.10.2014 11:53

Kentin güney, doğu ve batı köylerini ele geçiren IŞİD, ablukaya aldığı kent merkezine saldırılarını sürdürüyor. IŞİD'in bölgede çatıştığı YPG'nin talebiyle bayram ateşkesi beklenirken, IŞİD militanları erken saatlerde kent merkezini tank, füze ve havan toplarıyla vurmaya başladı. Kentin dört bir yanından dumanlar yükselirken, şehir merkezine sızmaya çalışan IŞİD militanları ile YPG'nin sıcak çatışması sürüyor.

ÇATIŞMALAR KOBANİ'NİN KENAR MAHALLELERİNDE YOĞUNLAŞTI

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar, Kobani'nin (Ayn el Arap) kenar mahallelerinde yoğunlaştı.

Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda, IŞİD saldırılarını kent merkezine yoğunlaştırırken, Suriye tarafından yükselen dumanlar Suruç'un sınıra yakın bölgelerden de gözlendi.

Mürşitpınar Sınır Kapısına yakın sınır hattı boyunca evlerin damlarına ve tepelere çıkanlar ise yükselen dumanları, hareket eden araçları ve patlama seslerinin geldiği alanları birbirine gösterdi.

Çatışmaların sürdüğü Kobani'den kaçan bir grup Suriyeli Kürt de Büyük Kendirci köyünün sınır hattındaki tellerin arkasında araçlar ve hayvanlarıyla bekleyişlerini sürdürüyor.

Bu arada önlemlerini artıran güvenlik güçleri, sınır hattına Türkiye tarafından kimseyi yaklaştırmazken, toplananların dağılması için havaya uyarı ateşi aştı. Sınır hattının Türkiye tarafında kalabalığın da arttığı gözlendi.

Yumurtalık kavşağındaki gazetecilerin bulunduğu Kobani'yi gören tepeye de sadece basın mensupları alınmaya başladı. Gazeteci ve canlı yayın araçlarının bulunduğu mevki geriye biraz daha geriye çekilirken, askerlerin de çevresinde önlem aldığı görüldü.

Enbar'ın Kubeyse kasabası IŞİD militanlarının kontrolüne geçti

Öte yandan, Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Kubeyse kasabasının, terör örgütü IŞİD militanlarının kontrolüne geçtiği iddia edildi.

Enbar Meclis Başkanı Sabah Kerhut, IŞİD militanlarının, Hit kentinin güneyinde yer alan Kubeyse kasabasındaki ordu güçlerinin çekilmesinin ardından herhangi bir çatışma yaşanmadan bölgeye girdiğini ifade etti.

Kerhut, IŞİD militanlarının buradaki polis merkezine bombalı saldırı düzenleyerek, binanın kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

AA-İHA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani güne bombardımanla uyandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN