'dan İsveç hükümetine

2010'da Gazze'ye yardım amacıyla organize edilen Özgürlük Filosu'nda yer alan ve katliamına tanık olan Mehmet Kaplan, İsveç'te Şehircilik ve İskân Bakanlığı görevine getirildi

Giriş Tarihi: 4.10.2014
İsveç'te 14 Eylül'de gerçekleşen genel seçimlerin ardından, dün yeni kabine açıklandı. Seçimden birinci olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller ve Çevre Partisi'nin koalisyonundan oluşan azınlık hükümetinin en dikkat çeken yönlerinden biri, Şehircilik ve İskân Bakanlığı koltuğunun bir Türk'e emanet edilmesi oldu.

İSVEÇ GEMİSİNDEYDİ
1971 doğumlu Mehmet Kaplan, 21 üyeli kabinede Yeşiller ve Çevre Partisi'ne verilen 5 koltuktan birine oturdu. Açıklama, İsveç'in yeni başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Stefan Löfven tarafından başkent Stockholm'de yapıldı. Gaziantepli bir ailenin üyesi olan Mehmet Kaplan, 2010'da İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun kalkması amacıyla organize edilen Özgürlük Filosu'nda yer alan İsveç gemisinde bulunuyordu. katliamına tanık olan Kaplan, İsrail tarafından gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. İsrail, 2012'de ülkeyi ziyaret etmek isteyen Mehmet Kaplan'ı, diplomatik pasaportu olmasına rağmen Tel Aviv'deki David Ben Gurion Havaalanı'ndan geri çevirmişti.

BİR YAŞINDA GİTTİ

18 Haziran 1971'de Gaziantep'te dünyaya gelen Mehmet Kaplan, ailesiyle birlikte bir yaşındayken İsveç'e gitti. İsveç'in Skövde kentinde babası işçi olarak çalışmaya başlayan Kaplan, Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nde şehir planlama ve çevre eğitimi aldıktan sonra, 1995'te Stockholm Üniversitesi'nde siyasal bilimler ve psikoloji okudu. Mehmet Kaplan'ın siyasi yaşamı 1997'de, 36 yaşındayken başladı. Yeşiller Partisi'nin gençlik kollarına üye olan Kaplan, 2003'te partinin merkez karar ve yönetim kuruluna seçildi.

SİYASETÇİ, AKTİVİST

2006 ve 2010 seçimlerinde Stockholm'den milletvekili seçilen Kaplan, Stockholm belediye başkanlığı için de yarıştı, ancak seçilmeyi başaramadı. 2009'dan bu yana Yeşiller Partisi meclis grubunun ayrımcılık ve entegrasyon sözcülüğü görevini sürdüren Kaplan, 2010'dan beri de partisinin meclis grup başkanı. Siyasetçi kimliğinin yanı sıra aktivist yönüyle de öne çıkan Mehmet Kaplan, 1996-2000 yılları arasında İsveç Genç Müslümanlar Birliği'nin sekreterliğini yaptı, 2000-2002 arasında ise aynı kuruluşun başkanlığını yürüttü. Kaplan, 2004'ten bu yana İsveç Yeşilay Federasyonu'nun Stockholm Bölge Başkanlığı'nı yapıyor.

BAŞBAKAN LÖFVEN: FİLİSTİN'İ TANIYACAĞIZ
İsveç Başbakanı Stefan Löfven, dün yaptığı açıklamada, ayrıca yeni hükümetin "feminist" olduğunu vurgulayarak, kabinenin yarısının kadınlardan oluştuğunu vurguladı. Yeşiller Partisi'nin İsveç tarihinde ilk kez hükümette yer aldığını belirten Löfven, AB ile ilişkiler, ekonomi ve dışişleri bakanlığı gibi önemli makamlara kadınları getirdi. Löfven, Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıyacaklarını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Marmara'dan İsveç hükümetine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN