Dünya daralıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşları için 44 ülkeyi kapsayan seyahat uyarısı yayımladı. Fransa da riskli ülkeler listesini 40 ülkeye çıkardı. "Dünya Batılılara daraldı" yorumu yapılıyor

Giriş Tarihi: 5.10.2014
"Sizden çok dikkate almanızı istediğimiz 'seyahat uyarısı' yayımlıyoruz. Uyarı, söz konusu ülkelerdeki istikrarsız hükümetler, iç savaşlar, suç oranları ile şiddetin yüksek olması ve terör saldırıları değerlendirilerek hazırlandı. Bu ülkelerde riskleri göz önünde bulundurmanızı ve hepsine gitmemenizi istiyoruz. seyahat uyarımız bu ülkelerde mevcut durum değişene kadar geçerli olacaktır; birçok ülkedeki istikrarsızlığın ise uzun yıllar bitmesini beklemiyoruz..." ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 323 milyon ABD vatandaşına yapılan son seyahat uyarısında bu ifadelere yer verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yayımlanan riskli ülkelerin son sayısı 44'e ulaştı.

İSRAİL DE LİSTEDE
Bakanlık, ABD'lilerin gitmesinin istenmediği ülkelerdeki riskleri çeşitli kategorilere ayırdı. Latin Amerika ülkeleri, Meksika ve Kolombiya için "Bazı bölgelerde güvenlik riskleri var" uyarısı yapılırken, El Salvador, Honduras, Haiti ve Venezüella için "Tüm ülkede güvenlik riskleri var" denildi. Rusya da listede "Tüm ülkede güvenlik riskleri var" kategorisinde yer alırken, ayrılıkçılarla hükümetin çatıştığı Ukrayna için "Bazı bölgelerine gitmekten kesinlikle kaçının" denildi. ABD vatandaşlarının derhal terk etmeleri istenen ülkeler olarak Suriye, Yemen, Libya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Eritre gösterildi. Listede Gazze, İsrail ve Batı Şeria için de "Zorunlu olmadıkça bazı bölgelerine gitmeyin" denildi. ABD merkezli Global Post internet sitesi de Türkiye'nin yer almadığı liste hakkında detaylı bir harita yayımladı. ABD ordusunun dünya genelinde 134 ülkede askerinin olduğunu hatırlatan diğer haber siteleri ise "Dünya artık Batılılar için daha küçük" yorumlarını yaptı.

FRANSA DA UYARI LİSTESİNİ YENİLEDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı gibi Fransa Dışişleri Bakanlığı da kendi vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısını yeniledi. ABD ile birlikte Irak'taki IŞİD üslerine yönelik hava operasyonlarına katılan Fransa'nın listesinde 40 ülke yer aldı. Fransa'nın ABD'nin listesinde yer almayan Türkiye, Özbekistan, Moritanya ve Uganda'yı da kendi seyahat uyarısı listesine dahil ettiği görüldü. Türkiye için Suriye ve Irak sınırındaki bölgelerin tehdit teşkil ettiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya daralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN