Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani'de çatışmalar doruk noktasında

Kobani’de PYD yetkililerine göre örgüt kasaba merkezine Mıştenur tepesi üzerinden beş kez girmeyi denedi ancak başarısız oldu.

Giriş Tarihi: 5.10.2014 22:04
Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo'nun Al Jazeera'ye verdiği bilgilere göre, gece saatlerinde koalisyon uçakları Kobani'nin güneydoğusuna üç atış gerçekleştirdi. IŞİD mensupları Kobani'ye beş defa girme teşebbüsünde bulundu ancak başarısız oldu. Kasaba merkezine çok yakın olan Mıştenur tepesinde çatışmalar sürüyor. Tepenin üzerine çıkamayan IŞİD doçka ve ağır silahlarla saldırıyor. Kürt yetkililer Mıştenur'un kasabayı gören stratejik bir tepe olduğunu ve kaybedilmesi halinde IŞİD'in kasabaya daha fazla sokulabileceği yorumunu yaptı.

Kobani Dış İlişkiler Sorumlu Yardımcısı İdris Hasan da "Kobani'de durum üç gündür kötü. bugün en kötüsüydü" açıklamasını yaparken, IŞİD'in Kobani'nin 1 kilometre yakınlarına kadar sokulduğunu, koalisyon güçlerinin hava bombardımanlarının örgüt üyelerini durdurmaya yetmediğini söyledi.

"IŞİD'den 33, YPG'den 23 kişi öldü" Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de 3 haftadır IŞİD kuşatması altındaki Kobani'de cumartesi günkü çatışmalarda 33 IŞİD üyesiyle 23 YPG üyesinin öldüğünü duyurdu.

SOHR, cumartesiyi pazara bağlayan geceki çatışmalarda da 11 YPG'li ile 16 IŞİD üyesinin öldüğünü belirtti.

IŞİD'in Kobani kuşatması 16 Eylül'de başladı.

Saldırıların ardından kasabadaki 186 bin kişi Türkiye'ye kaçtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'de çatışmalar doruk noktasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN