Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil rahimle doğum

İsveç'te, rahimsiz olarak dünyaya gelen, ardından geçtiğimiz yıl kendisine rahim nakli yapılan 36 yaşındaki kadın, sağlıklı bir erkek bebek doğurarak tıp tarihine geçti

Giriş Tarihi: 5.10.2014
İsveç'te rahimsiz olarak dünyaya geldikten sonra, 2013'te kendisine 62 yaşındaki bir yakın akrabasının rahmi nakledilen bir kadın, sağlıklı bir bebek doğurdu. Tıp literatüründe bir ilk olan durum, bilim insanlarınca şaşkınlık ve sevinçle karşılanırken, ismi açıklanmayan annenin henüz 36 yaşında olduğu kaydedildi. İngiltere'de yayımlanan saygın tıp dergisi The Lancet'in haberine göre, geçtiğimiz ay 1 kilo 800 gram olarak dünyaya gelen erkek bebek ve annesinin sağlığı oldukça iyi.

MASRAFLARI VAKIF KARŞILADI

Tıp dilinde "Rokitansky Sendromu" olarak bilinen nadir genetik bozukluk nedeniyle rahmi olmadan doğan kadına, 2 yıl önce Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli Prof. Dr. Matts Brannström başkanlığındaki bir ekip tarafından rahim nakli yapılmıştı. Naklin başarıya ulaşmasının ardından, Brannstrom ve ekibi, kadından alınan yumurta ve kocasının spermlerini laboratuar ortamında dölleyerek tüp bebek tedavisi uyguladı. Aynı zamanda tek böbreğe de sahip olan kadın, gebeliği sırasında üç kez düşük tehlikesiyle karşı karşıya kaldıysa da, doktorlar bebeğin tutunmasını sağlamayı başardı.

VINCENT (MUZAFFER) İSMİ VERİLDİ

31'inci haftaya kadar normal seyreden gebelik, bu devrede annenin gebelik zehirlenmesi belirtileri göstermesi ve kalp ritminin de ölüm riski doğuracak şekilde bozulması üzerine, sezaryenle sonlandırıldı. Sağlıklı bir şekilde hayata "merhaba" diyen bebek 10 gün kadar kuvözde tutulduktan sonra annesiyle birlikte taburcu edildi. Aile, bebeğe "muzaffer" anlamına gelen "Vincent" ismi verdi. Rahmin naklinden itibaren, bütün tedavi sürecinin Jane-Dan Olsson Bilim Vakfı tarafından karşılandığı öğrenildi. Lancet dergisine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Matts Brannström, ulaştıkları başarılı sonucun en az 10 yıl boyunca hayvanlar üzerinde yaptıkları deneyin ardından geldiğini kaydetti. Dünya üzerinde, gebe kalması tıbben olanaksız görünen çok sayıdaki kadını sevindirecek bir noktada olduklarını belirten Prof. Dr. Brannström, "Donörler menopoz döneminde bile olsa, rahim nakillerinin işe yarayabileceğini de gösterdik" dedi. İsmi açıklanmayan baba da karısının ve kendisinin deneyin işe yarayacağına inancının tam olduğunu açıkladı. Baba, "Bebeğimiz diğer bebeklerden farklı değil, ama onun anlatacak güzel bir hikâyesi var" dedi. Prof. Dr. Matts Brannström ve ekibinin, bebeğini sağlıklı şekilde dünyaya getiren kadın dışında, 8 kadınla ilgili daha çalışmalarını sürdürdüğü açıklandı.

TÜRKİYE'DE BAŞARILAMAMIŞTI
Şimdiye kadar Suudi Arabistan ve Türkiye'de de rahim nakilleri yapılmış, ancak bu nakillerden bebek dünyaya gelmemişti. 2000'de Suudi Arabistan'da yapılan deneyde, 3 ay sonra bebek anne rahminde ölürken, 2011'de Derya Sert adlı Türk hastaya Akdeniz Üniversitesi'nde uygulanan tedavide gebelik 6 hafta sonra düşükle sonuçlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil rahimle doğum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN