Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da Cebelitarık krizi

İngiltere, Cebelitarık sularında yaşanan ihlalden duyduğu endişeyi İspanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gonzalo de Benito'yu arayarak dile getirdiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 6.10.2014 20:29 Güncelleme Tarihi: 6.10.2014 21:00
İngiltere Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "5 Ekim 2014 tarihinde, etüt çalışması yürüten bir İspanyol araştırma gemisinin İngiliz Cebelitarık karasularını ciddi şekilde ihlal ettiği" belirtilerek, bu durumdan duyulan endişeyi dile getirmek için İngiltere'nin AB İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington'ın bugün İspanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Benito'yu telefonla aradığı kaydedildi.

Açıklamada Lidington'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Bu geminin sorumsuz hareketleri ve tehlikeli manevrası sadece yasa dışı olmamakla birlikte, aynı zamanda İngiliz Kraliyet Donanması personeline yönelik önemli bir güvenlik riski oluşturdu. Her ne suretle olursa olsun, İspanyol gemileri hiçbir şekilde ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek durumları kışkırtmamalılardır. Cebelitarık karasuları, inkar edilemeyecek şekilde Britanya'nın karasularıdır."

Lidington açıklamada ülkesinin, Birleşik Krallık'ın egemenliği, Cebelitarık'ın çıkarları, halkı, güvenliği ve ekonomisinin korunması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini vurguladı.

İngiltere ile İspanya arasındaki Cebelitarık gerginliği bir süredir devam ediyor. Cebelitarık sularında yaşanan gerginlikten dolayı İspanyol Büyükelçi Trillo 2011'den beri birkaç kez Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Gerginlik, İspanyol balıkçıların Cebelitarık açıklarında avlanmalarının engellendiği iddiasıyla başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da Cebelitarık krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN