Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlarda özür bekliyor

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemesinin ardından ilginç gelişme

Giriş Tarihi: 6.10.2014 01:05
Biden'ın Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Körfez ülkelerinin de Suriye'deki cihatçılara silah ve para yardımı yaptığını ima etmesi, BAE'nin tepkisini çekti. BAE Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, sözlerini 'inanılmaz ve BAE'nin aşırı İslamcılar ve terörle savaştaki rolünü görmezden gelmek' olarak nitelendirdiği Biden'dan ifadelerine 'açıklık getirmesini' istedi.

AFP'nin BAE'nin resmi ajansı WAM'a dayandırdığı habere göre, Gargaş, Biden'ın açıklaması için, "Üstelik şu an (radikal İslamcılarla) mücadele ettiği bir sırada BAE'nin rolü hakkında tamamen yanlış bir izlenim" dedi. BAE; Bahreyn, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan'la birlikte ABD'nin öncülük ettiği, IŞİD'e karşı operasyon koalisyonunda yer alıyor.

Biden, Perşembe akşamı Harvard Üniversitesi'nde yaptığı dış politika konuşmasında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bölgedeki ABD müttefiklerini IŞİD tehdidinden sorumlu tutmuş ve "Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye'deki en büyük problemimizdi" diyerek şunları söylemişti: "Türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim Erdoğan'la harika bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler vs…

Ne yapıyorlardı? Esad'ı devirme ve bir Sünni-Şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar. Ne yaptılar? Esad'la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihatçıların aşırı unsurlarını kabul ettiler."

Biden'ın BAE için de ayrıca bir özür açıklaması yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor. Zira Biden'ın Türkiye'den özür açıklamasında geçen 'Türkiye veya diğer müttefikler' ibaresinin BAE'yi de kapsadığı düşünülüyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlarda özür bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN