hakkında yeni soruşturma

Giriş Tarihi: 6.10.2014 21:03

'da siyasete geri dönen eski Cumhurbaşkanı hakkında yeni bir soruşturma açıldı.

Paris Mahkemesi yaptığı yazılı açıklamada, 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kampanya harcamalarında usulsüzlük tespit edilmesinden dolayı hakkında yeni bir soruşturma açıldığını duyurdu. Açıklamada soruşturmanın "güveni kötüye kullanma, suç ortaklığı, yardım ve yataklık" suçlamasıyla açıldığı bildirildi.

2013'te Anayasa Mahkemesi, Sarkozy'nin 2012 seçim kampanyasında kampanya harcamalarına ilişkin yasal sınırı aştığına hükmetmişti. Sınırın aşılmasından kaynaklanan cezayı Sarkozy yerine partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ödemişti.

Sarkozy hakkında 2007'deki "cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı" gerekçesiyle savcılık tarafından temmuzda başlatılan bir başka soruşturma 24 Eylül'de askıya alınmıştı. Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ile çalışan tanıtım şirketi "Bygmalion" hakkında, 2012'de döneminde, parti etkinliklerinde naylon fatura düzenlemek suçundan yargı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Tanıtım şirketi, Sarkozy'nin seçim kampanyası sırasında yasal sınırların dışına çıkılan harcamaları gizlemek için partinin farklı etkinliklerinde harcanmış gibi gösterilen ve 11 milyon avroyu bulan sahte faturalar düzenlemekle suçlanıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarkozy hakkında yeni soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN