Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani her an düşebilir

Giriş Tarihi: 7.10.2014

IŞİD militanları yaklaşık 3 haftadır kuşatma altında tuttuğu Kobani kentinin merkezine ilk kez önceki gece girdi. YPG ile 2 bin IŞİD'li sokak sokak çatışırken, bir Kürt yetkili "Kent her an düşebilir" uyarısında bulundu

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'deki Kobani kentine yönelik saldırıları bayramın üçüncü gününde şiddetlendi. Türkiye sınırındaki kenti üç koldan kuşatan IŞİD militanları ile YPG arasındaki çatışmalar gece boyu sürdü. Kobani'nin kenar mahallerine girmeyi başaran IŞİD militanları, kentin doğu bölgesindeki Kürtpınarı Mahallesi'nde bulunan hakim bir tepe ile aynı bölgedeki 4 katlı bir binaya bayraklarını astı. IŞİD böylece haftalardır kuşatma altında tuttuğu kentin içerisine ilk kez girmiş oldu. Ancak ilerleyen saatlerde bina tepesindeki bayrak Türkiye sınırında görülmedi. Kürt gruplar gece boyu 20 IŞİD militanının öldürüldüğünü ve örgütün kentin doğusundaki bölgeden püskürtüldüğünü kaydetti. Kobani'den BBC'ye konuşan İdris Nassan isimli Kürt yetkili ise kentin kısa sürede düşebileceğini söyledi. Nassan, IŞİD güçlerinin kente hakim Miştenur tepesini denetim altına aldığını belirtti.

2 BİN IŞİD'Lİ SOKAK SAVAŞINDA
Çatışmalar gündüz ise cephe savaşına dönüştü. YPG'liler sokak sokak, ev ev savunmayı sürdürdü. Taraflar, bazı noktalarda yaklaşık 100 metre mesafede gün boyu çatıştı. Kobani'ye 2 bin kişi ile giren IŞİD'in kent merkezine doğru ilerlediği belirtildi. Kürtler, IŞİD'in Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiği tanklar ve ağır makineli silahlar sayesinde cephede kendilerinden daha avantajlı olduğunu söylüyor. Çatışmaların şiddetlendiği bölgeden, zaman zaman Türkiye'ye de uzun namlulu silah ve havan topu mermileri düştü. IŞİD militanlarının kentin doğusunda bayraklarını asması "örgütün yeniden organize olduğu" şeklinde yorumlandı. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Kobani çevresine yönelik düzenlediği hava operasyonları IŞİD'in ilerlemesini yavaşlatmıştı. Bu arada Kobani'den kaçan bir grup Suriyeli Kürt, Suruç'a bağlı Küçük Kendirci köyünden zırhlı araçlar eşliğinde Türkiye'ye geçirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani her an düşebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN