Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şeytanla işbirliği yapılmaz'

Başbakan Davutoğlu, IŞİD'e karşı Esad'la işbirliği önerilerine sert tepki gösterdi: Şeytana karşı bir başka şeytanla işbirliği yapılamaz

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bazı liderlerin Esad rejimi ile işbirliği yapmayı önermesi şok edici. Şeytana karşı bir başka şeytanla işbirliği yapmak, uluslararası toplumun izleyeceği yol olmamalı" dedi. CNN International'da Christiane Amanpour'un sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Kobani'de IŞİD'i cezalandırıp bir sonraki adımı belirlememek gelecekte daha büyük sorun çıkarabilir" ifadesini kullandı. Davutoğlu, şunları kaydetti: "Çok dikkatli olmalıyız. Neden biz uçuşa yasak bölge istiyoruz çünkü yeter artık. Türkiye neredeyse 1,6 milyon mülteci kabul etti ve her gün gelmeye devam ediyorlar. Bugün bile Kobani'den yaklaşık 2 bin kişi geldi. Eğer insani krizi durdurmak istiyorsanız, hava saldırılarını, bombardımanı durdurmanız gerekir. Bu, Türkiye için çok önemli çünkü bir sonraki adım... Gelecekte son derece kritik bir senaryo olarak görüyoruz. Diyelim ki IŞİD'i ortadan kaldırdık. Bu güç ama yapacağız. Ertesi gün rejim, Halep ya da diğer kentlere hava saldırısı düzenleyecek ve bu, çok daha büyük bir insani kriz yaratacak. Bu bizim, geçerli talebimiz." Batıyı birçok kez Suriye'de radikalizmin yükselişe geçtiği konusunda uyardıklarını söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşlenen suçlara herhangi bir tepki gösterilmemesi yüzünden bu radikal örgütler -IŞİD'i kastediyorum- bu atmosferden faydalandı ve 'insanlara uluslararası toplum sizi savunmuyor' dedi. İşte IŞİD'in kaynağı bu. Uluslararası toplumu uyardık fırtınanın geldiğini, birşeyler yapmak gerektiğini söyledik. Esad rejimine karşı hiçbir şey yapılmadı ve şimdi bazı liderlerin Esad rejimi ile işbirliği yapmayı önermesi son derece şaşırtıcı, şok edici. Şeytana karşı bir başka şeytanla işbirliği yapmak, uluslararası toplumun izleyeceği yol olmamalı."

"TÜM ÖNLEMLERİ ALACAĞIZ"
Davutoğlu, "IŞİD'e karşı en olası kara gücü Türkiye değil mi?" sorusuna da "IŞİD'ten sonra sınırımızın korunacağına emin olabileceğimiz açık bir strateji varsa elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. İnsanları, sınır bölgesinde Türkiye'ye doğru iten rejimi istemiyoruz. Diğer terör örgütlerinin bölgede etkili olmasını da istemiyoruz" karşılığını verdi. "Türkiye, sahaya ayak basmaya hazır mı?" sorusu üzerine "Diğer ülkeler üzerlerine düşeni yaparsa" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Esad, Şam'da acımasız siyasetini sürdürürse IŞİD gider, başka bir radikal örgüt gelir. Esad, insanları katletmeye devam ederse ve uluslararası toplum hiçbir şey yapmazsa, bu diğer ülkelere de kötü bir örnek olacak" diye konuştu.

"SADECE KOBANİ DEĞİL TÜM SURİYE"
Suriye'nin Kobani kentinde yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Davutoğlu, "Kobani halkına yardım için elimizden gelen herşeyi yapacağız çünkü bu insanlar kardeşlerimiz. Bu insanları Kürtler, Türkmenler ya da Araplar olarak görmüyoruz. Kobani'ye müdahale ihtiyacı doğarsa o zaman tüm Suriye'ye, tüm sınır bölgesine müdahale gerekir" dedi.

NATO: TÜRKİYE SINIRLARINI KORURUZ
Polonya 'da bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, IŞİD'den gelecek tehditlere karşı Türkiye'nin güvenliğini sağlamak için, ihtiyaç duyulması halinde Ankara'ya destek vereceklerini açıkladı. Stoltenberg, "NATO'nun başlıca sorumluluğu tüm ittifak ülkelerini korumaktır. Türkiye bir NATO müttefikidir ve başlıca sorumluluğumuz Türkiye'yi ve sınırlarını korumaktır" dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise "Suriye ile ilgili olaylar ilk başladığı andan itibaren NATO'dan ihtimaliyat planlarının hazırlanmasını talep ettik. NATO da çeşitli alternafitleri göz önüne alarak bir plan hazırladı. Türkiye'ye bir saldırı olursa NATO, Washington Sözleşmesi'nin 5. maddesinin hükmünü yerine getirecektir. Şu anda sınırda olan bu yangını, en az zararla atlatmak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şeytanla işbirliği yapılmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN