Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD militanlarına maaş ödüyor

Giriş Tarihi: 9.10.2014 16:53 Güncelleme Tarihi: 9.10.2014 17:17

Halep'in kırsalında terör örgütü IŞİD'in tahakkümü altında yaşayan siviller, örgütün faaliyetlerini ''işgalcilerin uygulamalarına'' benzetiyor.

Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bazı köylüler, yaşadıkları sıkıntıları AA muhabirine anlattı.

Köylüler, IŞİD'in baskı, kaçırma, tutuklama, genel ve özel hayata müdahale konusundaki tutumları sebebiyle örgütün faaliyetlerini ''işgalcilerin uygulamaları" gibi sivilleri sindirmeye yönelik eylemler şeklinde tanımlıyor.

Örgütün ele geçirdiği bölgelerde ''uç görüşlerini yaymak için militanların camilerde her gün propaganda yaptıklarını'' belirten köylüler, ''Örgüt, bu yöntemle gençleri ikna etmeye ve saflarına katmaya çalışıyor'' dedi.

''IŞİD'in militanlarına yüksek maaşlar ödediğini'' iddia eden köylüler, ''Eğer militan yerli halktan ise 400 ila 600 Dolar arası, dışarından gelen savaşçılar için ise bin ila bin 200 dolar arası maaş ödeniyor. Buna ilave olarak militan evliyse ev ve araç da tahsis ediliyor ve daha fazla maaş alıyor'' şeklinde konuştu.

Köylüler yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

''BUNLAR GANİMETTİR VE İADESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR''


''Halep'in kuzey kırsalındaki 18 köy 4 mülteci kampının yöneticilerinin oluşturduğu sivil konseyin başkanlık merkezi Kefer'ul-Verd köyünde eğitim ve öğretime de devam eden bir lise binasında bulunuyor. IŞİD militanları, konsey başkanının okulun anahtarlarını kendilerine teslim etmesine rağmen okula baskın düzenleyip, kapıları ve camları kırdılar. Öğrencilerin resmi evraklarını yaktılar ve okulda bulunan bütün eşyalara el koydular. Bundan dolayı eğitim süreci durdu. Bunun üzerine halk, yaşanan bu olayı IŞİD'in bölge emiri (sorumlusu) Ebu Ubeyde el-Mısri'ye giderek şikayette bulundu. Ancak el-Mısri'nin 'Bunlar ganimettir ve iadesi mümkün değildir' cevabıyla karşılaştılar. Sözkonusu konseyin çalışmaları da durmuş oldu. Konsey başkanı tutuklandı ve 18 bin dolar kefaletle daha sonra serbest bırakıldı.''

''BÖLGEDEKİ KUTSAL MEKANLARA SALDIRMAYA DEVAM EDİYORLAR''


''IŞİD'in ihlalleri sadece bunlarla sınırlı değil,'' diyen köylüler, ''Bölgedeki kutsal mekanlara saldırmaya devam ediyorlar. Tel Malid köyünde bulunan ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Hac Ahmed Türbesi'ni de yıktılar. Bu saldırıda mezarın yakınındaki evler de zarar gördü'' şeklinde konuştu.

''ÇARMIHA GERİP KÖYÜN ORTASINDA ÜÇ GÜN BEKLETTİLER''


Görgü tanıkları, IŞİD'in bayramdan üç gün önce el-Uyun köyünden Samir Aliko adında muhalif bir Kürt aktivisti idam edip cesedi köyün ortasında çarmıha gerip üç gün bekletildiğini dehşet içinde anlatıyor.

Görgü tanıkları olayı şöyle aktardı:

''İdam öncesi gence nasıl ölmek istersin? kurşuna mı dizelim yoksa keselim mi? diye soran IŞİD militanlarına genç; ''En nihayetinde öleceğim nasıl öldüğümün önemi yok'' diye cevap verdi. Bunun üzerine önce kurşuna dizdiler, sonrada çarmıha gerip köyün ortasında üç gün beklettiler.''

Terör örgütü IŞİD, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Halep'e bağlı Menbic ve el-Bab beldelerinin yanısıra Rakka şehrini kontrolü altında tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD militanlarına maaş ödüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN