Orta Afrika'da 3 istifa birden

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde iki bakan ve bir hükümet danışmanı istifa ettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 17:34
Ülkede çoğunluğu Hıristiyanlardan oluşan Anti-balaka grubunun temsilcisi ve başbakanlıkta danışmanlık yapan Joachim Kokate, Anti-balaka temsilcilerinden Turizm Bakanı Romaric Vomitiade ve Çevrecilik Bakanı Robert Namsenei ile grubun talebi üzerine istifa ettiklerini belirtti.

Kokate, Burundili, Fransız, Kongolu, Kamerunlu ve Ruandalı askerlerin cinayet işledikleri, keyfi tutuklamalar yaptıkları ve kaçırma eylemleri düzenledikleri için Anti-balakların, geçici Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza'nın istifasını istediklerini vurguladı.

Panza'nın Anti-balaka temsilcileriyle görüşmek istediğini söyleyen Kokate, bu talebe karşılık kendisiyle görüşüp görüşmeyecekleri konusuna kısa süre içinde karar vereceklerini kaydetti.

Anti-balaka grubu, birkaç gün önce geçiş hükümetine katılımı askıya alarak, Samba-Panza'ya istifa etmesi için 72 saat süre tanımıştı. Grup, söz konusu kararın "Brazzaville anlaşmalarının birçok kez ihlal edilmesi" nedeniyle alındığını belirtmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslüman Seleka ile Hıristiyan Anti-balaka grupları arasında geçen yıl başlayan çatışmalarda bugüne dek 5 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Afrika'da 3 istifa birden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN