Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Seçimlerin adil yapılmasına katkı sağlayacağız"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'da çok sayıda AGİT gözlemcinin olmasını istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 17:30
Merkel, başkent Berlin'de Polonyalı mevkidaşı Eva Kopacz ile bir araya geldi.

Başbakanlıkta yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, iki ülkenin birçok konuda yakın işbirliği içinde olduğunu belirterek görüşmede iki hafta sonra yapılacak Avrupa Konseyi'nde ele alınacak konuları konuştuklarını ifade etti.

Ukrayna konusuna değinen Merkel, Minsk Anlaşmasının henüz tam olarak uygulanmadığını ifade ederek, ''Hepimiz Ukrayna'da çok sayıda AGİT gözlemcinin olmasını istiyoruz. Biz seçimleri izleyeceğiz. Seçimlerin adil ve saydam yapılmasına olanak sağlamak için katkı sağlayacağız. İnsansız hava araçlarının (IHA) gönderilmesi konusunda da AGİT ile görüşmeler yapıyoruz'' dedi.

IHA'ların ülkenin iyi bir şekilde izlenmesini sağlayabileceğini ifade eden Merkel, ''Ancak tüm bunlar için ön şart ateşkesin gerçekten sağlanmasıdır'' ifadesini kullandı.

Merkel, Birleşmiş Milletler'in, dün 300'den fazla kişinin, ateşkes yürürlüğe girdikten sonra hayatını kaybettiğini belirtmesinin, bölgedeki durumun ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Rusya ile Ukrayna arasında ciddi sorunların birden ortadan kalkacağına inanmadığını belirten Merkel, enerji konusunda da AB Enerji Komiseri Günther Oettinger'in gelecek aylar için bir çözüm bulabileceğini ifade etti. Merkel, bu konuda yoğun bir çalışma olduğunu ve bundan dolayı ''ihtiyatlı iyimser'' olduğunu söyledi.

Polonya'nın Avro Bölgesine dahil olması konusunda da Merkel, bir ülkenin şartları yerine getirerek Avro Bölgesine girme isteğini ifade etmesi durumunda, Almanya'nın buna açık olduğunu belirterek Polonya'ın bu süreci sürdürmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kopacz da Almanya ile Polonya arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti.

Merkel ile Ukrayna'daki durumu görüştüklerini ifade eden Kopacz, Ukrayna'ya ekonomik, yerel yönetim ve eğitim alanlarında reformlar yapılması ve AB üyesi olmasına yardım edeceklerini kaydetti. ''AB'nin, Ukrayna konusunda ortak sesle konuşması lazım'' diyen Kopacz, Polonya olarak Ukrayna'yı seçimlerden sonra da destekleyeceklerini vurguladı.

Kopacz, Polonya'nın Avrupa'nın ortasında bulunduğunu ve ülkesinin Avro Bölgesine girmesini istediğini belirtirken, bunun için iki şartı öne sürdüğünü hatırlattı. Polonya ekonomisinin iyi durumda olması gerektiğini ifade eden Kopacz, bunun için çalışacağını kaydetti. Diğer taraftan Avro Bölgesi'nin her türlü krize karşı güvenli olması gerektiğini belirten Kopacz, Polonyalıların, Avro Bölgesi'ne girmenin iyi bir karar ve Polonya için faydalı olduğuna inanması gerektiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Seçimlerin adil yapılmasına katkı sağlayacağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN