Yıkımın boyutları kelimelerle ifade edilemez

Filistin Başbakanı Hamdallah, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil" dedi.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 15:17
Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında zarar gören bölgeleri ziyaret etti.

Gazze'ye ilk ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Hamdallah ve beraberindeki bakanlar, saldırılarda büyük bölümü yıkılan Şucaiyye Mahallesi'ni gezdi.

Hamdallah, burada yaptığı açıklamada, Gazzelilerin onurlu bir yaşamı hak ettiklerini belirterek, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil ama müsterih olunuz. Gazze'de imar çalışmaları başlamıştır. Gazze'yi savaştan önceki durumundan daha da iyi hale getirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi.

Hükümetinin hasar gören evlerin onarımına başladığını, tamamen yıkılan evler için de çalışmalar yapılacağını ifade eden Hamdallah, yakında ticari geçiş kapılarının açılacağını ve inşaat malzemelerinin Gazze'ye gireceğini söyledi.

Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklarla alakalı siyasi durum ile İsrail'in Batı Şeria'daki bakanlara Gazze'yi ziyaret izni vermemesi gibi nedenler dolayısıyla uzlaşıhükümeti, Gazze'deki görevine başlayamamıştı. Hamdallah'ın Gazze'ye düzenlediği bu ilk ziyaret, uzlaşı hükümetinin çalışmaları açısından önem taşıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıkımın boyutları kelimelerle ifade edilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN