Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BMGK'nın 5 geçici üyesi belirleniyor

Giriş Tarihi: 10.10.2014 20:10

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 geçici üyelik adaylığı için New York'a gidecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 geçici üyelik adaylığı için temaslarda bulunmak üzere 10-17 Ekim arasında New York'a gidecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin de aday olduğu 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyelikleri için seçimlerin 16 Ekim'de New York'ta BM Genel Kurulu'nda yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'nin, BM gündeminde yer alan, iklim değişikliğinden insan haklarına, kalkınmadan barışı koruma faaliyetlerine, küresel sağlık güvenliğinden terörle mücadeleye uzanan çok geniş bir yelpazedeki konulara kapsamlı katkılarda bulunduğu, BM ve uzmanlık kuruluşlarını, BM'nin temsil ettiği değerleri destekleyerek, savunduğu belirtildi.

Türkiye'nin son kez 2009-2010 döneminde yer aldığı Güvenlik Konseyi'ne Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu'ndan adaylığını, bölgemizde ve dünyada barış, istikrar ve güvenlik alanlarında ortaya çıkan önemli meseleler nedeniyle, 18 Mayıs 2011'de yeniden açıkladığı hatırlatıldı ve bu grupta aynı dönem için açılan iki yere İspanya ve Yeni Zelanda da aday olduğu ifade edildi.

Bu çerçevede Bakan Çavuşoğlu'nun rakip İspanya ve Yeni Zelanda'nın kampanya çalışmalarını yoğunlaştırdıkları seçimlerden önceki son günlerde, ilave temaslarda bulunmak ve Türkiye'nin adaylığını BM üyesi ülkeler nezdinde bir kez daha dikkate getirmek amacıyla 10-17 Ekim arasında New York'u ziyaret edeceği duyuruldu.

Bu ziyaret sırasında gerçekleştirilecek temasların, 22 Eylül-1 Ekim arasında düzenlenen BM 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle ikili ve çok taraflı düzeylerde ele alınan hususların takibine ve Türkiye'nin BMGK adaylığının bir kez daha güçlü şekilde vurgulanmasına imkan vereceği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ziyaret vesilesiyle, ayrıca, 11 Ekim 2014 tarihinde Sayın Bakanımızın başkanlığında Kuzey Amerika Başkonsoloslar Toplantısı'nın gerçekleştirilmesi ve Sayın Bakanımızın ABD'deki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmesi planlanmaktadır.

Sayın Bakanımız 13-22 Ekim 2014 tarihlerinde BM Genel Merkezi'nde ziyarete açık olacak ve tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti'ne sığınan toplulukları konu alan Güvenli Liman Türkiye Sergisi'nin açılışını da yapacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK'nın 5 geçici üyesi belirleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN