Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebolaya karşı, virüs katili robot formülü

Ebola salgınında resmi kurban sayısı 4 bine dayandı. ABD'de kullanılan bir robot ise hastaneler başta olmak üzere risk altındaki mekânlarda, mor ötesi ışın yayarak ebola virüsünü yok edebiliyor

Giriş Tarihi: 10.10.2014
Batı Afrika'da başlayıp Avrupa'ya kadar ulaşan ebola salgınına karşı iyileştirici ve önleyici tedavi bulma çabaları aralıksız sürüyor. Hastalığın okyanus ötesine ulaşması ile birlikte şimdiden ABD'deki yaklaşık 250 hastanede kullanılmaya başlanan bir robot, risk altında bulunan hastanelerin ebola virüsünden arındırılmasını amaçlıyor. İlk defa 2010 yılında ABD'de üretilen Xenex adlı robot, mor ötesi ışınlar göndererek virüslerin DNA'sına zarar veriyor ve dakikalar içinde bir odada bulunan virüsleri yok edebiliyor. Robot, ABD'de 104 bin dolara satılıyor.

ÖLÜLER ORTADA KALDI
Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada toplam ölü sayısı 3 bin 879 olarak açıklanırken, şimdiye kadar ölümcül hastalığa 600'e yakın kurban verildiği açıklanan Sierra Leone'un başkenti Freetown'da, mezarlık görevlileri ölüleri gömmeye yanaşmayınca, ortada kalan cesetler gönüllüler tarafından toplanıp toprağa veriliyor. Ebolanın ilk ortaya çıktığı Nijerya'da ise yetkililer, çeşitli alanlarda görev yapan 591 sağlık çalışanının gönüllü olarak Liberya, Sierra Leone ve Gine gibi hastalığın yoğun olduğu ülkelerde ebola virüsü ile mücadele edeceğini açıkladı.

YEŞİL SAHALARI DA VURDU

Ebola salgını yeşil sahalarda da etkisi gösteriyor. İspanyol Rayo Vallecano kulübünün Gineli oyuncusu Lass Bangoura, ülkesinin Afrika Kupası elemelerinde yarın Gana ile yapacağı maç öncesi, kamptan ayrıldı. Lass'ın kampı terk etme nedeni ise Afrika'daki ebola salgınından etkilenme korkusu... Yine yarın Kamerun ile Sierra Leone arasındaki maçın da, salgından ağır biçimden etkilenen Sierra Leone yerine Kamerun'un sahasında oynanması kararlaştırıldı.
Afrika dışında virüs bulaşan ilk kişi olan İspanyon hemşire Teressa Romero'nun durumunun ağırlaştığı belirtilirken, hükümet hastalıkla mücadele ve tedbir konusunda ihmal iddialarını yalanlayıp "insan hatası"na işaret etti. Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de görev yapıp Avustralya'ya dönen bir diğer hemşirede de yüksek ateş görülmesi üzerine, ülkede ebola paniği baş gösterdi.

EBOLANIN AFRİKA'YA FATURASI 32.6 MİLYAR DOLAR...
Dünya Bankası, Batı Afrika ülkelerinden Gine, Liberya ve Sierra Leone'de binlerce kişinin ölümüne neden olan ebola salgınının kıtaya ekonomik maliyetinin yıl sonuna kadar 32.6 milyar dolara ulaşabileceği uyarısında bulundu. Dünya Bankası raporunda, salgının kısa sürede kontrol altına alınamaması ve komşu ülkelere yayılması durumunda bu maliyetin oluşacağına dikkat çekildi. Raporda, salgın nedeniyle komşu ülkelerin Gine, Liberya ve Sierra Leone ile sınırlarını kapattığına, havayolu seferlerini iptal ettiğine ve ticari faaliyetleri durdurduğuna işaret edildi. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, salgının maliyetinin azaltılması için Batı ve Orta Afrika ülkelerindeki sağlık sistemlerine yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

HEMŞİRENİN KÖPEĞİ DE UYUTULDU

Avrupa'da ebola vakasına ilk rastlanan ülke olan İspanya'da, virüsün bulaştığı 44 yaşındaki hemşirenin köpeği de tedbir amacıyla uyutuldu. Ebola virüsü ve köpekler üzerinde fazla araştırma bulunmaması ve hastanın köpek ile direkt teması olduğu göz önünde bulundurularak alınan karar, ülkedeki hayvanseverler tarafından tepki topladı. Hemşirenin eşi Javier L.R. köpeğin öldürülmemesi için imza kampanyası başlatmış ve yaklaşık 270 bin kişi kampanyaya destek vermişti.

ABD'DEKİ İLK HASTA CAN VERDİ
Amerika'da ki ilk ebola hastası yaşamını yitirdi. 20 Eylül'de ülkeye giriş yapan Liberyalı Thomas Eric Duncan, Teksas'ın Dallas kentinde 10 gündür tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Hastane, Eric Duncan'ın çarşamba günü hayatını kaybettiğini bildirdi. Amerika Salgın Hastalıkları Kontrol Merkezi de, Duncan'la temas eden ya da etmiş olabilecek 48 kişiyi izlediklerini açıkladı. Beyaz Saray, Amerika'nın özellikle Afrika ülkelerinden gelen yolcuların iniş yaptığı bütün havaalanlarında önlemlerini arttıracağını da duyurdu. Bu arada Batı Afrika ülkesi Liberya'da ebola virüsü taşıdığı belirlenen bir Birleşmiş Milletler çalışanı, tedavi için Almanya'nın Leipzig kentine getirildi. Böylece tedavi için bu ülkeye getirilen hasta sayısı da 3'e yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebolaya karşı, virüs katili robot formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN