Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa kollu giysiyle ebola mücadelesi

Ebolaya yakalanan İspanyol hemşirenin doktoru, önlemlerin eksikliğinden yakındı. Dr. Parra hemşireyle Madrid'de ilgilenen görevlilerin bile kısa kollu giyindiğini anlattı

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Batı Afrika'da binlerce kişinin ölümüne sebep olan ebola nedeniyle tedavi altına alınan İspanyol hemşire Maria Teresa Romero'yla ilgilenen sağlık görevlilerinin, görev sırasında giydiği koruyucu kıyafetin kısa olması "Ebola ile mücadelede ihmal mi var" sorularını gündeme getirdi. İspanya Sağlık Bakanı Ana Mato, ülkede sağlık harcamalarının yetersizliğine yönelik gösteriler yapılmasının ardından hemşire Teresa'nın ebolaya yakalanmasıyla ilgili, "insan hatası" yorumunu yapmıştı. Madrid'deki bir hastanede karantina altında tutulan hemşire ile 16 saat boyunca ilgilenen Dr. Juan Manuel Parra İspanyol yetkililere yazdığı açık mektubunda sağlık ekipmanları ve önlemlerinin eksikliğine vurgu yaptı. Romero'nun pazartesi sabahı evinde rahatsızlanıp ebola belirtileri sebebiyle hastaneye nakledilmesi sırasında doktor ve hemşirelerin korumalı elbiseye ilaveten önlem olarak sadece iki kat ameliyat eldiveni ve yüz maskesi kullandığını belirtti.

14 KİŞİ KARANTİNADA

Sabah saat 8'de hastaneye getirilen Romero'nun gece yarısında karantinaya alınmasına kadar geçen süreçte üst düzey korumalı kıyafetin sadece kendisine temin edildiğini belirten Parra, bu süre içinde görevlilerin kullandığı giysilerin ciltlerini ortada bırakacak kadar kısa olduğunu ifade etti. Yetkililer tarafından yeterince bilgilendirilmediğinden yakınan Parra, "Sağlık yetkililerinden çok gazetecilerden bilgi aldım" dedi. Parra daha sonra hastaneye giderek kendisinin de müşahede altına alınmasını istedi. İspanyol hemşirenin temas içinde olduğu 7 kişi daha karantinaya alındı. Böylece ülkede, Romero'nun kuaförünün de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi karantinaya alınmış oldu. Makedonya'da Ebola belirtileri gösteren 56 yaşındaki bir İngiliz'in yaşamını yitirmesi ülkeyi alarma geçirdi. Başkent Üsküp'te iş ziyareti sebebiyle bulunan kişinin kaldığı otel karantina altına alınırken, sağlık ekipleri denetimleri sıklaştırdı. Brezilya'da ise ebolanın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Gine'den Brezilya'nın Cascavel kentine 21 gün önce gelen 47 yaşındaki bir adamda ebola semptomlarının saptanması üzerine karantina altına alındığı belirtildi. İngiliz hükümeti ülkeye giriş yapılan 3 ana nokta olan Londra'daki Heathrow ve Gatwick havaalanları ile Eurostar tren istasyonunda ebola virüsü tarama sistemi kurulacağını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa kollu giysiyle ebola mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN