Kim'in yerine kız kardeşi bakıyor

Bir askeri tatbikat esnasında aşil tendonunu inciten Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un'un yokluğunda kız kardeşi Kim Yo-jong öne çıktı

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Kim'in yerine kız kardeşi bakıyor
Dünyanın en kapalı rejimi olarak nitelendirilen Kuzey Kore'nin devlet başkanı Kim Jongun'un, 3 Eylül'den beri kameralar karşısına çıkmamasının sebebi ortaya çıktı. Reuters haber ajansının Kuzey Koreli üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre "Kim ağustos sonu ya da eylül başında düzenlenen bir askeri tatbikatta aşil tendonundan sakatlandı. İlk başlarda topallayarak da olsa programlarını sürdüren Kim'in aşırı kiloları nedeniyle sakatlığı kötüleşti". Kuzey Kore'nin liderinin 100 gün boyunca istirahat etmesi gerektiği söyleniyor. Göreve geldiği 2011 yılından beri hiç kaçırmadığı İşçi Partisi'nin kuruluş yıldönümü törenlerine dahi katılamayan Kim'in yokluğu batı basınında "Pyongyang'da darbe mi oldu?" sorularını gündeme getirirken, Kim'in küçük kız kardeşi Kim Yo-jong'un yükselişi de gözlerden kaçmadı.

TÖRENLERE KATILIYOR

CNN "Ülkeyi Kim'in kız kardeşi mi yönetiyor?" başlığıyla verdiği haberinde, 27 yaşındaki Kim Yo-jong'un ülkeyi yöneten İşçi Partisi'nin önemli bir ismi olduğu bilgisini aktardı. Kim'in yokluğunda törenlere katılan kız kardeşin ülkeyi yönetiyor olabileceğine dair yorumlar da dünya basınında yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim'in yerine kız kardeşi bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN