Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD bu kez kendi ayağına sıktı

Giriş Tarihi: 13.10.2014 10:15 Güncelleme Tarihi: 13.10.2014 12:08
IŞİD bu kez kendi ayağına sıktı

IŞİD'in büyük hatasını koalisyon güçleri affetmedi. IŞİD, Kobani'de işgal ettiği alanların haritasını paylaşınca büyük bir hava saldırısına maruz kaldı.

16 Eylül'den beri saldırı altındaki Kobani'ye düzenlenen bombardımanda bugüne kadarki en şiddetli patlamalar yaşandı. Patlayan bombaların etkisi Suruç'ta da hissedilirken IŞİD gün boyu sessizliğe büründü.

Kobani sokaklarında olduklarını belirttikleri görüntüleri kendi çizdikleri bir "işgal" haritasıyla birlikte yayınlayan IŞİD militanları dün bu bilgiler ışığında ABD ve koalisyon uçakları tarafından vuruldu, YPG ilk kez saldırıya geçti.

Suriye'nin Türkiye'ye sınır kenti Kobani'nin doğusu ile güneyinde bazı bölgeleri ele geçiren IŞİD, önceki gün sosyal medya üzerinden görüntü ve fotoğraf paylaştı, bir gün sonrasında ise bu bölgeler ABD ve koalisyon güçleri tarafından bombalandı.

Dün sabah saat 08.00'de yapılan 2 hava saldırısında IŞİD güçlerininin elinde bulunan 4 noktaya bomba yağdırıldı. Bombalanan bölgelerin IŞİD'in ele geçirdiği asayiş binası çevresi olduğu öğrenildi.

Bombalanan bölgelerden yükselen toz ve dumanlar kentin üzerini kaplarken, IŞİD ve YPG arasındaki çatışmalar da gün boyu devam etti. Telefonla ulaştığımız Kobani Dışişleri Bakanı İbrahim Kürdo bombardımanın sürmesini istediklerini söyledi. IŞİD saldırıları başladığı günden bu yana ilk kez savunma pozisyonundan saldırıya geçtiklerini belirten Kürdo, ''Bu sabah yapılan hava bombardımanı IŞİD'e büyük hasar verdi. Hem cephaneleri ve ağır silahları vuruldu, hem de çok kayıp verdiler" dedi

Irak Şam İslam Devleti örgütü önceki gün internet ortamında; Kobani'de ele geçirdiğini iddia ettiği alanları gösteren bu haritayı yayınlamıştı.

Kaynak: Habertürk

KOBANİ'DE 3 SALDIRI


Suriye'de Rakka'nın kuzeybatısındaki saldırıda IŞİD'in kullandığı silahlı araç yerleşkesinin imha edildiği bildirildi. Kobani (Ayn el-Arap) kentindeki 3 saldırıda ise örgütün bir muharebe mevzisinin ve konaklama alanının yok edildiği kaydedildi.

Irak'ta da Hit'in güneybatısındaki saldırıda IŞİD'in bir silahlı aracı, güneydoğusundaki saldırıda ise örgütün bir silahlı personel taşıyıcısının kullanılmaz hale getirildiği ifade edildi. Kerkük'ün güneydoğusunda IŞİD'in bir kontrol noktası hedef alınırken, kentin güneyindeki saldırıda da örgüte ait küçük bir ünitenin vurulduğu açıklandı. Ramadi'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında örgütün bir silahlı personel taşıyıcısının imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Suriye'deki hava saldırılarına Suudi arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Irak'taki saldırılara ise İngiltere'nin destek verdiği bilgisi paylaşıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD bu kez kendi ayağına sıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN