Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marina Silva'dan merkez sağa destek

Brezilya'da devlet başkanı seçiminin ilk turunda üçüncü olan aday Marina Silva, ikinci turda merkez sağın adayı Aécio Neves'i destekleyeceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 13.10.2014 10:29
Marina Silva'dan merkez sağa destek
Brezilya'da devlet başkanı seçiminin ilk turunda üçüncü olan aday Marina Silva, ikinci turda merkez sağın adayı Aécio Neves destekleyeceğini açıkladı.

Silva, Neves'in, parti programına eski Çevre Bakanı'nın önerilerini dahil etmeyi kabul ettiğini beyan eden açık mektup yayınlamasından bir gün sonra, ikinci turda Neves'i "destekleyeceğini ve merkez sağın adayına oy vereceğini" bildirdi.

Sözkonusu öneriler arasında, çevre, yerli hakları, tarım reformu, idareci pozisyonlarına yeniden seçilmeye son verilmesi maddeleri yer alıyordu.

Brezilya'da 5 Ekim'de yapılan seçimde, Devlet Başkanı Dilma Rousseff oyların yüzde 41'ini, ikinci turda rakibi olacak Aecio Neves ise yüzde 33,8'ini almıştı. Seçimin favorilerinden, Sosyalist Parti'nin adayı ve eski Çevre Bakanı Marina Silva'nın aldığı oyların oranı ise yüzde 21 olmuştu.

Koyu bir Evangelik Hristiyan olan Marina Silva, çevreci kimliğiyle siyaset sahnesine yükselmiş ve İşçi Partisi'nin, Lula döneminde çevre bakanlığı görevini üstlenmişti.

Marina Silva, kendi Sürdürülebir Ağ partisini, devlet başkanı seçimine kayıt ettirememesi üzerine, Brezilya Sosyalist Parti'nin 13 Ağustos'ta uçak kazasında hayatını kaybeden adayı Eduardo Campos'un yerini almayı kabul etmişti.

Brezilya'da devlet başkanı seçiminin ikinci turu 26 Ekim'de yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marina Silva'dan merkez sağa destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN