Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail Mescid-i Aksa'da ne yapmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 14.10.2014 15:51
İsrail Mescid-i Aksa'da ne yapmaya çalışıyor
İsrail'in Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırı ve ihlalleri son haftalarda doruk noktasına ulaştı. Dün ve bu sabah yine Yahudi yerleşimcilerin ziyaretleri nedeniyle Mescid-i Aksa'da gergin anlar yaşandı, Filistinliler haremüşerife alınmadı.

MESCİD-İ AKSA'YA YÖNELİK İHLALLER NE ZAMAN BAŞLADI?


-İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik işgal ve saldırıları yıllardır devam ediyor ama son 2 yıldır bu ihlallerde artış var. Özellikle Likut Partisi milletvekili Moshe Feiglin'in 2013 Ocak ayında Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği provakatif eylemin ardından Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya girişlerinin önü açıldı. O oönemden bu yana haftanın artık hemen hemen her günü ve Yahudilerin dini bayramlarında Yahudiler gruplar halinde ve İsrail asker ya da polislerinin nezaretinde Mescid-i Aksa'ya giriyorlar.

YAHUDİLER MESCİD-İ AKSA'YI NEDEN ZİYARET EDİYOR?


Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi. Mescid-i Aksa ile beraber Kubbetüssahra'nın içinde bulunduğu alana Yahudilerin girmesi yasak. Ancak kapılar İsrail askerlerinin kontrolünde. Onların izni olmadan kimse içeri giremiyor. İçerdeki kontrol ise vakfa ait fakat artık o mekanizma da saf dışı kalmış durumda. Yahudilerin yıllardır süren bir hayali var, Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu alan onlar için Tapınak Tepesi. Altında da büyük Yahudi mabedinin olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle kendileri için de kutsal olduğunu iddia ederek sadece Ağlama Duvarıyla sınırlı kalmayıp, Mescid-i Aksa'nın içerisinde de ibadet için ziyaretlerde bulunuyorlar.

İSRAİL'İN PLANI TAM OLARAK NE?


İsrail, yıllardır Mescid-i Aksa'nın altında kaldığına inandıkları büyük mabedi ortaya çıkarmak. Bu nedenle Mescid-i Aksa'nın altında yıllardır kazı çalışmaları yapıyorlar. Amaç Mescid-i Aksa'nın yıkılmasını sağlamak bununla birlikte Yahudi mabedini yeniden inşa etmek. Zaten mabedin planları ve maketleri bile uzun süredir hazır. Ama işgalin ilk aşamasında Mescid-i Aksa'yı bölme planı var. Aksa'yı tıpkı El Halil kentindeki Halil İbrahim Cami gibi bölme niyetindeler. Halil İbrahim caminin yarısı sinangogtur, yarısı camidir. Cami olan kısmı da dini bayramlarda Yahudilere tahsis ediliyor. Aynı uygulamayı Mescid-i Aksa'da yapmak için parlamentoya tasarı bile getirdiler. Geçen yıl gelen tasarı İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından fazla ilgi görmedi çünkü o dönemde İsrail ile Abbas yönetimi arasında barış süreci vardı. Hatta aşırı sağcılar Netanyahu'ya sert tepki göstermişlerdi. Zaten barış sürecinin sona ermesi ardından Gazze saldırılarıyla birlikte tasarının önü de açılmış oldu. İsrail ilk aşamada Mescid-i Aksa'yı bölüp yarısını sinagog olarak kullanmak istiyor ikinci aşamada ise tamamen yok edip yerine kendi mabedlerini inşa etme planları var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Mescid-i Aksa'da ne yapmaya çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN