Sinabung Yanardağı yaşamı felç etti

Endonezya'da Sumatra Adası'nın kuzeyinde bulunan Sinabung Yanardağı'nın püskürttüğü küller, civardaki yerleşim birimlerinde yaşamı felç etti.

Giriş Tarihi: 14.10.2014 09:23
Sinabung Yanardağı yaşamı felç etti
Kül tabakası nedeniyle halk, sokağa çıkarken maske ve şemsiye kullanıyor.

Son günlerdeki patlamalar nedeniyle yanardağdan çıkan küllerde artış gözlenirken, çevredeki illerde kül yağmuru nedeniyle içme suları kullanılamaz hale geldi.

İçme sularının kirlenmesi nedeniyle, halk susuzlukla mücadele ederken, çevrede hijyen problemi de yaşanıyor. Halk, küllerin ulaşamadığı bir kaynaklardan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Halk, bulaşık ve çamaşırlarını çeşme önünde yıkıyor. Sinabung Yanardağı çevresinde yaşayan Elina Ginting, çeşmeye su almak için geldiğini söylerken, "Evlerimizde sularımız külden kirlenmiş şekilde akıyor. İçmek imkansız. Sudaki kül tabakası nedeniyle temizlik için de kullanamıyoruz. Bu su kaynağı uzak bir köyden buraya bağlandı. Onun için herkes buradan su alıyor" diye konuştu.

Kül tabakası nedeniyle, solunum yolları ve cilt hastalıklarında artış görülürken, kül kitlesinden en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğu belirtiliyor.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı yetkilileri tarafından yanardağ çevresinde kurulan kontrol noktalarında, patlama riskleri ve değerleri 24 saat kontrol ediliyor.

400 yıl boyunca aktif olmayan yanardağ, 3 yıl önce faaliyete geçmişti. En son patlama ise sene başında meydana gelmiş, patlama sonucu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi evlerinden tahliye edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinabung Yanardağı yaşamı felç etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN