Karantina da yetmiyor

virüsünden, Avrupa ve ABD'deki vakalarda karantinada tutulan hastaların dahi ölmesi Dünya Sağlık Örgütü'nü kaygılandırdı: Bu salgını durdurmak zorundayız

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Karantina da yetmiyor
Batı Afrika ülkelerinde başlayan ve bugüne kadar 4 bin 447 ölümle sonuçlandığı 8 bin 914 vakası görülen virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. İlk günlerde salgının tamamen Afrika kıtasıyla kısıtlı kalacağını düşünenlerin bugün uykuları kaçıyor. Akıllardaki soru 'Bu virüsün tüm dünyaya yayılmasını nasıl durduracağız?'... Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan önceki gün ürkütücü tabloyu şu sözlerle özetledi: Yakın tarihte bu kadar endişe veren bir salgın daha yaşanmadı. Bunu durdurmak zorundayız. Yoksa dünya tehdit altına girecek. Uzmanlar ABD, İspanya ve son olarak Almanya'da Afrika'daki karantina koşullarına kıyasla en kapsamlı güvenlik prosedürlerin uygulanmasına rağmen can kayıplarının engellenememesini 'Küçücük bir hata bile karantinada da olsa virüsün bulaşmasına neden oluyor. Her aşamada yeni yöntemler geliştirmek zorundayız" diyor.

'10 BİN VAKA' UYARISI
Dünya Sağlık Örgütü'nden dün akşam yapılan uyarı niteliğindeki açıklamada ise " Önümüzdeki iki ayda Batı Afrika'da görülen ebola vakası haftada 10 bin kişiye kadar yükselebilir" denildi. Öte yandan virüsün tedavisinde bazı kişilerin iyileştiği diğerlerinin ise tüm müdahalelere rağmen tedaviye cevap vermediği konusu araştırılıyor. Fransız Le Monde gazetesine konuşan uzmanlar bu durumu üç faktöre bağlıyor:
1) Erken teşhis : Eboladan ölenlerin çoğunda aşırı su kaybı görülüyor. Erken tedavide vücuda verilen sıvı, vitamin ve mineraller virüsle savaşabiliyor.
2) Hastanın 'sağlık karnesi' durumu: Daha önce geçirilen hastalıklar ve bağışıklık sistemi de tedavide sonucu etkiliyor.
3) Deneysel yöntemler: Bazı laboratuarlar tarafından deneysel amaçlı üretilen ilaçlar hayatta kalma şansını artırabiliyor.

ALMANYA'DA İLK ÖLÜM
Almanya'da ilk kez bir hasta, eboladan öldü. 56 yaşındaki Sudanlı Muhammed A'nın., Liberya'da Birleşmiş Milletler'e bağlı bir hastanede görev yaparken virüsü kaptığı, deneysel ilaçlarla süren karantinadaki tedavisine rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Almanya'ya tedavi amacıyla getirilen 3'üncü hasta Muhammed A., ülkede eboladan ölen ilk kişi oldu. Uluslararası Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ise Ebola virüsü kapan 16 çalışanından 9'unun öldüğünü duyurdu.

EBOLA ŞÜPHESİ ACİL İNİŞ YAPTIRDI
THY'nin İstanbul-Pisa seferini yapan uçağı, ebola alarmı nedeniyle Roma'ya acil iniş yaptı. Bangladeşli bir kadın yolcu ve kızı yüksek ateş şikayetiyle mürettebata başvurdu. Pilotlar bunun üzerine Roma Leonardo da Vinci Havalimanı'na acil iniş gerçekleştirdi. Yolcularda virüse rastlanmadı. Uçak da yolculuğuna devam etti.

İŞTE O HEMŞİRE
ABD topraklarında bir ebola hastasından bir başka kişiye virüs bulaşması sonucu hastalığa yakalanan ilk kişi olan hemşirenin kimliği ailesi tarafından açıklandı. Hemşirenin Teksas Hıristiyan Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunu 26 yaşındaki Nina Pham olduğu belirtildi. Eboladan kurtulan ABD'li hastalardan Dr. Kent Brantly'den Pham'a kan nakli gerçekleştirildiği belirtildi. DIŞ HABERLER

"TÜRKİYE'DE SORUN YOK"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ebola salgınıyla ilgili değerlendirmesinde Türkiye açısından herhangi bir sorun yaşanmadığının altını çizerek "Paniğe gerek yok. Şu ana kadar 3-4 vakada ebola şüphesi vardı. Ancak 4'üne de sıtma teşhisi konuldu" dedi. Müezzinoğlu, hacdan dönenler dahil olmak üzere Türkiye'ye girişlerde risk şüphesi olan vakaları kontrol ettiklerini de belirtti. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karantina da yetmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN