Musul'da hayat şartları ağırlaşıyor

Giriş Tarihi: 15.10.2014 15:04 Güncelleme Tarihi: 15.10.2014 15:05
Musul'da hayat şartları ağırlaşıyor

Terör örgütü IŞİD'in kontrolü altındaki Irak'ın Musul kentinde hayat şartları ağırlaşıyor.

IŞİD'in, Musul halkı üzerindeki baskılarını arttırdığı, giriş ve çıkışlara sınırlama getirdiği, kentte elektrik, su ve yakıt sıkıntısının yaşandığı belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, çatışmalardan önce de hayat şartlarının iyi olmadığı Musul'da, örgütün kenti ele geçirdiği 10 Haziran'dan sonra durum iyice" zorlaştı.

Başkent Bağdat'ta litresi 450 dinar olan benzin Musul'da 4 bin dinara, daha önce 7 bin dinar olan mutfak tüpü ise 60 bin dinara alınabiliyor.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Sait Memuzini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul'da hayat pahalılığı her alanda kendini hissettiriyor. Ürünler kente kaçak yollardan sokuluyor. IŞİD izin verdiği firmalardan da yüksek haraç alıyor. Memurlar maaşlarının bir kısmını alabiliyor. Halk üzerindeki baskı arttı ve örgütten rahatsız olan gruplar, silahlanmaya başladı" dedi.

Musul'daki işsizlik oranının hızla yükseldiğini ifade eden Memuzini, bazı vatandaşların geçimlerini sağlamak için IŞİD militanı olmayı kabul ettiği öne sürdü.

Memuzini, IŞİD'in, vatandaşlara kefil göstermek suretiyle il dışına çıkma izni verdiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'da hayat şartları ağırlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN