Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şii militanlar Sünni sivilleri katlediyo

Giriş Tarihi: 15.10.2014
'Şii militanlar Sünni sivilleri katlediyo

Irak'ta 'den intikam almak isteyen ve hükümet tarafından desteklenen Şii militanların Sünni sivilleri kaçırıp öldürdükleri belirtildi. 'de ise Kürtler bir tepeyi IŞİD'den geri aldı

Suriye'de kenti ile Irak'ta da Bağdat'ı tehdit eden, Irak Şam İslam Devleti'ne () karşı koalisyon uçaklarının hava saldırıları sürüyor. ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının hava saldırıları sayesinde IŞİD militanları Türkiye sınırındaki Kobani kentinde stratejik bir tepeyi kaybetti. BBC'ye konuşan YPG komutanları kentin batısındaki Til Şeir tepesini ele geçirdiklerini duyurdu. 10 gündür IŞİD'in elinde olan tepede örgüte ait olan siyah bayrağın da düştüğü görüldü. Kobani'nin doğu ve güneyinde şiddetli çatışmalar sürerken, IŞİD'in Kürt gruplara ait asayiş binasının çevresiyle bir diğer noktaya daha intihar saldırısı düzenlediği bildirildi. Irak'ta ise IŞİD militanlarının Uluslararası Bağdat Havalimanı'na 25 kilometre kadar yaklaşmasının ardından koalisyonun hava saldırıları artırıldı. Koalisyon uçaklarının Enbar vilayetindeki IŞİD hedeflerini bombaladığı kaydedildi. Enbar vilayetinden 180 bin kişinin evlerini terk ettiği bildirildi. Irak Ordusu'nun da Salahaddin ve Diyala'da 46 IŞİD militanını öldürdüğü açıklandı.

ASKERİ ÜNİFORMA GİYİYORLAR

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda ise "Irak hükümetinin desteklediği Şii militanların son aylarda çok sayıda Sünni sivili kaçırıp öldürdükleri kaydedildi. Militanların işledikleri savaş suçlarından dolayı cezasız kaldıkları belirtilen raporda, "Bu nedenle Af Örgütü, Irak hükümetini militanlarca işlenen savaş suçları da dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmaktadır" denildi. Raporda ayrıca sayıları on binleri bulan ve askeri üniformalar giydikleri belirtilen Şii militanların işledikleri cinayetlerin IŞİD'in saldırılarına yönelik bir nevi misilleme olduğunun düşünüldüğü kaydedildi. Öte yandan Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda Şii milletvekili Ahmed el- Hafaci ile birlikte toplam 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 20 kişi de yaralandı.

PAKİSTAN TALİBANI, IŞİD'E BİAT ETTİ
Pakistan Talibanı'nın altı önemli ismi, terör örgütü IŞİD'e bağlılıklarını açıkladı. Pakistan Talibanı sözcüsü Şahidullah Şahid kendisi ile örgütün beş önemli komutanının IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye biat ettiklerini duyurdu. Açıklamada, Pakistan Talibanı'nın Haybar Pakhtun Huvah eyaletindeki Peşaver şehri, Hangu ilçesi ve aşiretler bölgesi Orakzay, Haybar, Kurram bölgeleri komutanlarının Bağdadi'ye bağlılığı ilan edildi. Daha önce IŞİD'e desteğini açıklamasına rağmen Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah'ın ise Bağdadi'ye biat etmediği belirtildi.

BEYAZ KEFENLİLER 100 IŞİDÇİ ÖLDÜRDÜ
İngiliz Reuters ajansının haberine göre Suriye'de ılımlı muhalifler arasında yeni bir grup ortaya çıktı. 300'den fazla kişinin kurduğu ve kendilerine Beyaz Kefenliler diyen grubun Deyr ez Zor bölgesinde 100'den fazla IŞİD militanını öldürdüğü kaydedildi. ABD ordusu ve koalisyon güçleri, Kobani yakınlarında IŞİD hedeflerine yönelik 21 hava saldırısı daha düzenlediğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şii militanlar Sünni sivilleri katlediyo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN