Biz bu stratejide daha yeniyiz

ABD Başkanı'nın IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General Allen, "Biz bu stratejide daha yeniyiz ve daha yeni hava saldırılarına başladık” dedi.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 09:35
Biz bu stratejide daha yeniyiz
ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen, ABD ve koalisyon güçlerinin "Doğal Kararlılık" operasyonlarının Irak'ta IŞİD'in bazı taktiksel ivmelerini durdurduğunu ama örgütün hala bazı noktalarda bu ivmesinin sürdüğünü söyledi.

Allen, IŞİD ile mücadelede ABD'nin öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin katkılarını görüşmek üzerede bölge ülkelerine ilk seyahatini yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığında temasları hakkında bilgi veren Allen, Türkiye ziyaretine yönelik soru üzerine, Türk yetkililerle gayet detaylı ve yapıcı görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Allen, "Türkler eski dost ve NATO partneri, birlikte çalışabileceğimiz bir dizi alan konusunda konuştuk" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin koalisyona katılarına dair diyalogların devam ettiğini dile getiren Allen, başka bir soru üzerine, "Suriye ve Suriye rejimi bağlamında, Türkiye'nin hedefi ile bizim hedefimiz neticede aynı. O da siyasi çözüm. Bizim açımızdan, Esed'in içinde yer almadığı bir siyasi çözüm. Bu konuda birbirimize çok yakın durduğumuza inanıyorum" diye konuştu.

Güney sınırında büyük bir insani krizin doğması ve IŞİD'in sınırda olması gibi birçok nedenle IŞİD konusunda Türkiye'nin de çok kaygılı olduğunu belirten Allen, Türkiye'de 1 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı olduğuna da işaret etti.

Allen, Türkiye'nin koalisyona katıkları noktasında "zorlu satış" mı yaptığına yönelik soru üzerine, Türkiye'nin, eğer ulusal kaynaklarını taahhüt edeceklerse bunun programa nasıl uyacağını bilmeyi istediğini ve bunun da geçerli bir yaklaşım olduğunu söyledi. Türkiye'nin komşu ülke olarak ön cephedeki devlet konumunda olduğunu belirten Allen, Türkiye'nin yabancı savaşçılar, finans kaynaklarının kurutulması, koalisyon güçlerine ev sahipliği ve potansiyel askeri operasyonlar gibi birçok konuya katılımı noktasında bilmek istediği şeylere yanıt vermeyi, NATO partneri ve dost ülke olarak Türkiye'ye borçlu olduklarını ifade etti.

"IŞİD'İN BAZI ALANLARDA TAKTİKSEL İVMESİ SÜRÜYOR"


Allen, IŞİD ile mücadelede "şu anda kimin kazandığına" dair soru üzerine, hava saldırılarının başlangıç niyetinin IŞİD'in taktiksel ivmesine sekte vurarak "beyaz alanlar" kazanmak olduğunu belirterek, "Bunu da bazı alanlarda yaptık. Diğer alanlarda hala bazı taktiksel ivmelerini sürdürüyorlar. Bu beklenen bir şey. Biz bu stratejide daha yeniyiz ve daha yeni hava saldırılarına başladık" değerlendirmesinde bulundu.

Hadisa, Musul Barajı ve Amerli gibi alanlardaki hava saldırılarının çok yardımcı olduğunu, Suriye'de de Kobani çevresine odaklandıklarını anlatan Allen, ancak IŞİD'in Enbar bölgesindeki taktiksel girişim ve ivmesini durdurmayı umduklarını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz bu stratejide daha yeniyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN