Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BMGK geçici üyelik seçimi başladı

Giriş Tarihi: 16.10.2014 17:52
BMGK geçici üyelik seçimi başladı

BMGK'da 2015-2016 yıllarında geçici üyelik yapacak 5 üyeyi belirlemek için BM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylama başladı.

Genel Kurul'daki oylamada, yıl sonunda görev süreleri dolacak olan Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg'un yerine, bu ülkelerin grubunda yer alan beş yeni üye seçiliyor.

Seçimlerde Afrika grubundan Angola, Asya-Pasifik grubundan Malezya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Venezuela, Batı avrupa ve Diğerleri grubunda ise Türkiye, Yeni Zelanda ve İspanya aday.

BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada bir ülkenin BMGK'ya seçilebilmesi için grubunun tek adayı bile olsa kullanılan oyların en az üçte ikisini alması gerekiyor. BM üyesi 193 ülkenin tamamının oy kullanması durumunda seçilebilmek için en az 129 oy alınması gerekiyor.

Türkiye'nin bulunduğu grupta ise 129 oy almak yetmeyebilir. Çünkü üçte ikinin üzerinde en fazla oy alan iki ülke hedefine ulaşabilecek. Türkiye 2009-2010 dönemi için gerçekleştirilen seçimde 151 ülkenin desteğini alarak ilk turda Konsey'e seçilmişti.

Oylama öncesi BM Genel Kurulu'nda prosedüre ilişkin bilgi veren Başkan Sam Kutesa, delegelerden sadece dağıtılan kağıtlarda tercih yapmaları, önceden hazırlanmış kağıtları sandıklara atmamalarını istedi.

Oylamanın gizli olduğu uyarısı da yapan Kutesa, basın mensuplarından da oylama sırasında delegelerin masalarına yakın plan çekim yapmamaları uyarısı yaptı. BM üyesi ülke temsilcilerinin oylarını sandıklara atmalarının ardından Kutesa, oyların sayımı için birleşime 45 dakika ara verdi.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nde 1951-1952, 1954-1955, 2009-2010 yıllarında geçici üyelik görevinde bulunmuş, 1961 yılında ise iki yıllık dönemi Polonya ile paylaşarak bir yıl BMGK'da yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK geçici üyelik seçimi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN