Sinabung Yanardağı çevresindeki köylerde tahliye

Endonezya’da bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bulunan köylerde yaşayanlar, askeri ekipler tarafından tahliye edilmeye başladı.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 09:58 Güncelleme Tarihi: 16.10.2014 09:58
Sinabung Yanardağı çevresindeki köylerde tahliye
Endonezya'da bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bulunan köylerde yaşayanlar, askeri ekipler tarafından tahliye edilmeye başladı.

Endonezya'nın Kuzey Sumatra Adası'nda bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bir haftadır tehlike alarmı devam ediyor. Pazar gününden itibaren faaliyete geçen yanardağda meydana gelen patlamalardan dolayı püsküren kül kitlesini artmaya başlarken, ordu tarafından görevlendirilen komandolar, belirlenen tehlikeli noktalarda yaşayan köylüleri tahliye etmeye başladı.

Evlerini terk etmek istemeyen köylüler, askeri ekiplere tahliye sırasında zorluk çıkarsa da yanardağ çevresinde yaşayanlar zorla bölgeden tahliye edildi.

Tahliye faaliyetlerini yürüten komandolardan oluşan ekibin lideri Sukarna, tehlike alarmının hala devam ettiğini belirtirken, " Yanardağ çevresinde bulunan tehlikeli bölgelerde yaşayan köylüleri her zaman kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Ancak, köylüler inat ederek tehlikeli bölgelere girmeye devam ediyorlar. Bu yüzden bugün bu insanlarıyanardağ çevresinden tahliye ediyoruz" diye konuştu.

400 yıl boyunca aktif olmayan yanardağ, uzun bir aradan sonra 3 yıl önce faaliyete geçerek patlamıştı. En son patlama ise sene başında meydana gelirken, patlama sonucu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi de evlerinden tahliye edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinabung Yanardağı çevresindeki köylerde tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN