Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tampon bölge kurulması için büyük bir fırsat

Giriş Tarihi: 16.10.2014 10:55
Tampon bölge kurulması için büyük bir fırsat

Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümetin başkanı Ahmed Tuma, tampon bölge kurulması için büyük bir fırsatın olduğunu ve 4 ay zarfında bunun onaylanabileceğini söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından yeniden geçici hükümet başkanlığına seçilen Tuma, basına yaptığı açıklamada, "Suriye'de tampon bölge kurulması için büyük bir fırsatın olduğunu ve 4 ay zarfında bunun onaylanabileceğini düşünüyoruz. Bu süre içinde hükümeti içeri taşıyabilmek için kendimizi hazırlıyoruz. Tampon bölge, Suriyelilere ülke içinde daha iyi hizmet verebilme konusunda büyük katkı sunacak" dedi.

Geçici hükümet çalışanlarının yüzde 75'inin Suriye'de olduğunu ifade eden Tuma, yeniden seçilişinin, kişilere ya da herhangi bir gruba değil, milli projeye destek verme amaçlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Geçmişteki hataları tekrarlamayacağım, herkesin de bu şekilde davranması gerekir. Bir grubun ya da devletin lehine başka bir grubun ya da devletin tarafını tutmaya karşıyım. Herkesin güvenini kazanmayı umuyorum. İç ya da dış, her türlü kutuplaşma devrime zarar verir. Hükümet tüm Suriyelilerindir. Elimi herkese uzatıyorum."

Tuma, içerideki Suriyeli vatandaşlar için "terörle mücadele, emniyet biriminin inşası, sınır kapıları idaresi ve pasapot çıkarma" gibi hususların hükümetin öncelikleri arasında yer alacağını ifade etti.

SMDK'nın son toplantısında, mevcut hükümette "Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nın" kurulmasının kararlaştırıldığını aktaran Tuma, halihazırda, izlenecek genel politikanın yeni hükümetin mi yoksa SMDK'nın mı görevleri arasında olacağı konusunun görüşüldüğünü dile getirdi.

Tuma, Suriye muhalefetine verdikleri destekten ötürü Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne teşekkür etti.

Tuma, önceki gün SMDK tarafından yeniden geçici hükümet başkanlığına seçildiği bildirilmişti
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tampon bölge kurulması için büyük bir fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN