Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den koalisyonu

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede dan ölen hastaya bakan hemşirenin virüsü kapması sonrası randevularını iptal edip kurmaylarını topladı. Obama, Avrupalı liderleri de arayarak "ortak çalışalım" dedi

Giriş Tarihi: 17.10.2014
ABD'den Ebola koalisyonu
ABD ve Avrupa'da liderler, Batı Afrika ülkelerinde 5 bine yakın insanının ölümüne neden olan ve her hafta yayılma hızını artıran virüsü kendi ülkelerine sıçrayınca alarma geçti. ABD'ye Liberya'dan getirilen Thomas Duncan'ın olağanüstü karantina koşullarına rağmen ölmesi, kendisine bakan hemşire Nina Pham ve aynı hastanede görevli Amber Vinson'un da virüs kapması üzerine Obama tüm randavularını iptal ederek Beyaz Saray'da kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yaptı. ABD Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de tele konferansla bilgi alan Obama "Artık ebolayla mücadelede agresif olacağız. Yapılanlar yetersiz. Son vakalar bunu gösterdi. Herkes bu güne kadar yaptıklarından daha fazlasını yapacak" dedi. Öte yandan Obama dün Avrupa Birliği'nin ebola için yaptığı özel toplantı sonrası İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa liderleriyle tele konferans ve telefon yoluyla alınacak önlemler ve işbirliği konusunda görüşmeler yaptı. Obama kurmaylarından ABD basınının deyimiyle 'Ebolaya karşı SWAT timi' kurulmasını istedi.

İspanya'da yine korku
Öte yandan eboladan ölümün yaşandığı İspanya'da dün Sağlık Bakanlığı, bir yolcuda ebola virüsü olabileceği şüphesiyle Madrid Adolfo Suarez-Barajas havaalanında acil sağlık protokolünün devreye sokulduğunu duyurdu. Madrid'deki havaalanında özel bir yere park edilen uçaktaki yolcunun özel kıyafetli personel ve ambulans ile sağlık kontrolleri için Madrid'deki Carlos III Hastanesi'ne götürüldüğü bildirildi. Yolcunun Nijeryalı olduğu, Nijerya'nın Lagos kentinden yola çıktığı ve Paris aktarmalı Madrid'e geldiği belirtildi. Bu arada, İspanya'da ebola virüsü taşıyan tek hasta olan hemşire Teresa Romero'nun durumu ciddiyetini koruyor.

Sıtma çıktı Türkiye 'oh' çekti
Sağlık Bakanlığı Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ebola şüphesiyle getirilen hastaya sıtma teşhisi konulduğunu açıkladı. 20 gün önce Fildişi Sahilleri'nden İstanbul'a gelen 21 yaşındaki kadının ileri tetkikler için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiği bildirildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "Panik yapacak bir durum yok. Türkiye'deki 5 şüpheli vaka da sıtma çıktı" dedi. ABD'de yapılan bir araştırmada ise ebola şüphesi taşıyan bir kişi için 21 günlük karantina süresinin yeterli olmadığı, karantina sonrası ebola belirtilerinin ortaya çıkabıleceği belirtildi.

Bir kolera belası eksikti: 3 ölü
Bugüne kadar ebola vakasının görülmediği Batı Afrika ülkesi Benin'de kolera salgını başgösterdi. Ülkenin kuzeyindeki Pehunco bölgesinde kolera nedeniyle 3 kişi öldü. İki haftada 93 kolera vakasına rastlandı. Ülkede karantina önlemleri artırılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Ebola koalisyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN