Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzlerce IŞİD'çi öldürüldü

Koalisyon güçleri son 48 saatte Kobani çevresindeki IŞİD militanlarına yönelik 50 hava saldırısı düzenledi. Yüzlerce militanın öldürüldüğü açıklanırken IŞİD'in birçok mevzisini kaybettiği belirtildi

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Yüzlerce IŞİD'çi öldürüldü
ABD liderliğindeki koalisyon güçleri Suriye'de 22 Eylül'den bu yana sürdürdükleri hava operasyonlarını en şiddetli seviyeye çıkardı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada son 48 saat içerisinde Suriye'de 50 hava saldırısının düzenlendiği belirtildi. Saldırıların neredeyse tamamı Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kuşatması altında olan Türkiye sınırındaki Kobani kenti çevresine gerçekleştirildi. Koalisyonun son saldırıları IŞİD'e yönelik 22 Eylül'den bu yana süren operasyonların en şiddetlisi oldu.

EV EV IŞİD AVI BAŞLATTILAR
Suriye ve Irak'taki gelişmeleri değerlendiren ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kobani yakınlarındaki saldırılarda IŞİD'in yüzlerce militanının öldürüldüğünü söyledi. "Eğer Kobani IŞİD'in eline geçerse, bu bir başarısızlıktır. Bundan şüpheniz olmasın" diyen sözcü Kobani'nin düşme ihtimaline herkesin hazırlıklı olması gerektiğini de vurguladı. Kobani'ye yönelik saldırıların artırılmasına gerekçe olarak ise bölgedeki IŞİD militanlarının sayısının artması gösterildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kobani'de şimdiye kadar 20'si sivil, 9'u Kürtlerin safında savaşan Suriyeli muhalif, 258'i Kürt ve 374'ü IŞİD militanı olmak üzere 660'dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Bölgeden alınan haberlere göre hafta başına kadar IŞİD, Kobani'nin yüzde 30'undan fazlasını kontrol altında tutuyordu. Saldırı yoğunluğnun artmasıyla birlikte IŞİD'in kontrolünde olan bölgenin yüzde 20'nin altına düştüğü bildirildi.YPG güçlerinin özellikle kentin doğu ve güneydoğusunda IŞİD'in çekildiği bölgelere kendi mevzilerini kurmaya başladığı öğrenildi. YPG güçleri şehirde kalan son IŞİD'lileri temizlemek için bina bina dolaşıyor. Bazı YPG'liler, sınıra yakın bölgelerde görüntülenirken, şehrin içinde bulunan IŞİD'e ait bazı mühimmat depolarının YPG güçleri tarafından imha edilmesi üzerine şehrin üstü dumanla kaplandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzlerce IŞİD'çi öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN