BM yine işe yaramadı!

Erdoğan'ın sık sık 'Ne işe yararsın sen' diyerek eleştirdiği BM, ebolayla mücadelede de sınıfta kaldı. BM'nin fonuna 100 bin dolar toplanabildi

Giriş Tarihi: 18.10.2014
BM yine işe yaramadı!
Batı Afrika ülkelerinde başlayan ve bugüne kadar 5 bine yakın kişinin ölümüne neden olan ebola salgını ABD ve Avrupa'da görülen şüpheli vakalarla küresel bir endişeye yol açsa da şu ana kadar salgını durdurma yoluda net bir adım atılamadı. Birleşmiş Milletler'in ebolayla mücadele için 1 milyar dolar toplama hedefiyle kurduğu yardım fonuna bugüne kadar sadece 100 bin dolar nakit para bağışlandı. Nakit yardım yapan tek ülkenin ise Kolombiya olması dikkat çekti. ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Çin ve Japonya gibi birçok ülke fona toplamda 20 milyon doları bulan destek sözü verdi. Ancak şu ana kadar bir nakit para aktarımı gerçekleşmedi. Bu da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un "Ebolaya karşı birlikte mücadele edelim" çağrısının ülkeler nezdinde ne kadar cılız bir karşılık bulduğunu gösteriyor. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ise ülkesinde ebola riskine karşı çalışmalar yürütüp, vakaların tedavi ve takibi ile ilgili çalışmalarına liderlik yapabilecek bakan niteliğinde bir isim atayacağını açıkladı.

15 ülkeye mercek

Obama ayrıca, halihazırda 500 ABD askerinin bulunduğu Batı Afrika'ya yaklaşık 4 bin yedek askerin daha gönderilmesi teklifine onay verdi. İngiltere de dün Afrika ülkelerine yardım için bölgeye asker gönderdiğini açıkladı. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü ise ölümcül virüsün salgından en çok etkilenen üç ülkenin ötesine yayılmasının önüne geçebilmek için çabaların artırılacağını, Batı Afrika'da sınır komşusu olan 15 ülke üzerine odaklandıklarını açıkladı. İspanya'da ebola şüphesiyle gözlem altına alınan 6 hastadan 2'sinin temiz çıktığı duyuruldu. ABD'li Jon Schultz, 2008 yılında 13 bin 500 dolar karşılığında satın aldığı "ebola. com" adlı internet sitesini satmaya hazırlanıyor. AIDS'ten sonraki en tehlikeli hastalık olduğu belirtilen ebolanın zirve yaptığı bu dönemde, bu isme sahip bir internet sitesinin değerinin tavan yaptığının bilincinde olan Schultz, adresi en az 150 bin dolara satmayı planlıyor.

Türkiye dersine dört dörtlük çalıştı
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ebola ile mücadele konusunda ABD'den daha iyi durumda olduğumuzu söyleyerek "En ufak bir risk olsa bile gerekli önlemleri alıyoruz. Bu nedenle sorun yaşamıyoruz" dedi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye havadan, karadan ve denizden girişlerde muayene uygulaması başlattı. Havaalanlarında ebola belirtisi taşıyan ateşi yüksek yolcuları tespit etmek için "Isı Sensörleri" alındı. Gemiler limanlara yanaşmadan muayene başlatıldı. Yabancı öğrenciler ise eile hekimlerinin takibinde. Sonuç olarak Türkiye 'ebola dersine' iyi çalıştı. Öte yandan Atatürk Havalimanı'nda fenalaşan Endonezyalı Rabbizayyanu Hakse, hastanede öldü. Ebola şüphesi araştırılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM yine işe yaramadı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN