Katar'dan İsrail'e 'şiddetli' kınama

Katar Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Mescid-i Aksaya yönelik ihlallerini "en şiddetli biçimde" kınadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 18.10.2014 17:00
Katar'dan İsrail'e 'şiddetli' kınama
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Katar devleti, İsrail'in Mescid-i Aksaya yönelik ihlallerini ve güvenlik güçlerinin ibadete gelenlerin mescide girişini engellenmesini en şiddetli biçimde kınamaktadır" denildi.

Açıklamada, Katar'ın "İsrail'in kutsal mekanlara, ibadet hakkına ve Filistin halkına yönelik ihlalleri ile bölgedeki gerilimi ve istikrarsızlığı arttıran tüm eylemlerini reddettiği" vurgulandı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İsrail, 8 Ekim'de başlayan ve 9 gün süren Yahudilerin Sukot Bayramı kutlamaları çerçevesinde Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine engel olmuş, Filistinliler ile İsrail askerleri arasında arbede yaşanmıştı.

AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'dan İsrail'e 'şiddetli' kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN