Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abbas: Mescid-i Aksa ihlallerine karşı yasal işlem başlatacağız

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İsrail'in Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı gerekli uluslararası yasal prosedürleri işleteceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 19.10.2014 09:24
Abbas: Mescid-i Aksa ihlallerine karşı yasal işlem başlatacağız
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

Fetih Hareketi'nin Ramallah'ta düzenlenen Yasama Konseyi toplantısında konuşan Abbas, "İsrail'in Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı uluslararası yasal işlemleri başlatacağız" dedi.

Abbas, Aksa'nın bir süredir Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına maruz kaldığını hatırlatarak, "Mescid içindeki Filistinliler, yerleşimcilerin bu saldırılarına karşı koyuyor ancak ben hepimizin Aksa'yı savunmamız gerektiğini söylüyorum" diye konuştu.

Filistin'in 2012'de BM'de Üye olmayan Gözlemci Devlet statüsü kazandığını hatırlatan Abbas, BM Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bir devlet kurulması yönünde karar çıkartılmasını isteyeceklerini kaydetti.

Fetih ile Hamas arasındaki ulusal mutabakata da değinen Abbas, "Bizler, ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasına olanak sağlayan mutabakata bağlılığımızı vurguluyoruz. Mutabakat çerçevesinde devlet başkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin yapılması için istişarelere de devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abbas: Mescid-i Aksa ihlallerine karşı yasal işlem başlatacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN