Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖSO, Kobani’de bir mahalleyi kontrol etti

Giriş Tarihi: 19.10.2014 11:37
ÖSO, Kobani’de bir mahalleyi kontrol etti

Youtube’da yayımlanan bir videoda, Kobani’nin Sanayi mahallesinin, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Şems el-Şemal grubunun savaşçıları tarafından, IŞİD’den temizleniyor.

Videoda, ÖSO'nun da Kobani'de IŞİD'le savaştığına dair görüntüler yer alıyor.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Şems El-Şemal Taburu Komutanı Ebu Leyla, Kobani'nin direniş sürdükçe düşmeyeceğini belirterek, "Şengal trajedisi tekrarlanmayacaktır. Kobani DAİŞ çeteleri için mezar olacak" demişti.

ANHA'ya konuşan Ebu Leyla, "YPG ve Burkan El Firat savaşçıları, hafif silahları ve güçlü iradeleri ile Kobani'yi DAİŞ çeteleri için mezara çevirecekler. DAİŞ çetelerinin sonu Kobani'de başlayacak" demişti.

Rûdaw'a ulaşan bilgilere göre, Rojava'da örgütlü Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile ÖSO arasında varılan işbirliği anlaşması, gün geçtikçe etkilerini gösteriyor.

PYD'nin, bu yakınlaşmaya, ABD'nin desteğini almak için de sıcak baktığı ifade ediliyor.

Kürdistan Bölgesi'nin Duhok kentinde 5'inci gününe giren toplantıda, PYD ve Rojava yönetiminde yer almayan diğer siyasi oluşumlar, birlik konusunu müzakere ediyor.

PYD ve Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) de, Kobani'de ÖSO ile birlikte savaşıldığını çeşitli kereler dile getirmişti.

Kobani Dışişleri Bakanı yardımcısı İdris Nehsan, Rûdaw'a, Kobani'de YPG ile ÖSO'nun, IŞİD'e karşı işbirliği yaptığını söylemişti.

ABD, daha fazla askeri destek için, Suriye'de hem Kürt güçlerinin, hem de tüm ılımlı muhaliflerin birlikte hareket etmesi gerektiğini telkin ediyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Abdulillah El Beşir, 20 Eylül'de Rûdaw'a, Halep'ten gönderdikleri birliklerin, Kobani bölgesinde IŞİD'e karşı savaşa katıldığını kaydetmişti.

Genelkurmay Başkanı, ÖSO'nun uyutulan hücrelerinin Kobani'de IŞİD'e karşı harekete geçtiğini söylemişti.

ÖSO Genelkurmay Başkanı, IŞİD'in tehdidinin ortadan kaldırılması için, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimiyle temasa geçtiklerini ve kısa bir süre içinde silah verileceğini kaydetmişti.

KAYNAK: Rudaw

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSO, Kobani’de bir mahalleyi kontrol etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN