Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Peşmerge’ye izin ne anlama geliyor?

Peşmerge’nin Kobani’ye geçmesi için Türkiye’nin verdiği izin Ortadoğu gündemine bomba gibi düştü. Peki bu ne anlama geliyor? Dış haberler yazarımız Taha Dağlı, Peşmerge’nin Kobani’ye geçişini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 20.10.2014 17:52 Güncelleme Tarihi: 20.10.2014 17:52
Peşmerge’ye izin ne anlama geliyor?
"Suriye'deki iç savaşın ilk döneminde rejimin kuzeydeki bölgeleri PYD'ye bırakmasının ardından PYD, bölgede başka silahlı Kürt grubun yer etmesine izin vermedi. Buna Peşmerge de dahildi. PYD'nin bölgede Peşmerge'yi istemediği gerçeği ortadayken Kuzey Irak'tan Kobani'ye yapılacak geçişle bundan böyle bölgede PYD'nin silahlı kanadı YPG dışında başka bir silahlı Kürt grup IŞİD'la savaşıyor olacak.

Tabi PYD Eş başkanı Salih Müslim'in geçen hafta Kuzey Irak'ta bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesut Barzani ile yaptığı görüşmeler vardı. Müslim o görüşmede destek istemiş, Barzani de "Erbil bizim için ne ise Kobani de aynısıdır" demişti.

Müslim, o görüşmenin ardından Kuzey Irak'tan silah desteğini dün gece itibarıyla Amerikan kargo uçaklarının yaptığı sevkiyatla almış oldu. Bununla birlikte Peşmerge'ye de PYD'nin bugüne kadar hiç istemediği bir tarzda Kobani yolu açılmış oldu.

Türkiye'nin Suriye'de tüm Kürt bölgelerini tekelinde toplayan bir PYD oluşumundan rahatsızlığı söz konusu. Türkiye başından beri diğer Kürt grupların da aktif olmasını tercih ediyordu. Ancak PYD, özellikle iç savaşın ardından Kürt muhalifleri de hedef alan eylemler içerisindeydi. O dönemde PYD'nin kolluk kuvvetleri tarafından tutuklanan Kürt liderler oldu, bunlar Esat rejimine karşı olan isimlerdi.

PYD düne kadar karşı olduğu bir durumu bugün kabullenmiş görünüyor. Peşmerge dahil kendi çatısı altında hareket etmeyen diğer Kürt siyasileri de dışlayan PYD, Peşmerge'nin Kobani'ye gelişiyle bugüne kadar izlediği politikadan taviz vermek zorunda kalmıştır, diyebiliriz.

Şu an için PYD'nin tam olarak istediği şey olan PKK konusundaki taleplerinin yerine Peşmerge'nin Kobani'ye gelecek olmasını kabul etmeleri, bugün yaşanan gelişmenin bir özeti olarak karşımıza çıkıyor".BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge’ye izin ne anlama geliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN