Sokak sokak savaş

Suriye'deki sınır hattını tamamen ele geçirmek isteyen IŞİD'in Kobani saldırısı sürüyor. Koalisyon uçakları ve YPG karşısında ağır kayıp veren örgüt sokak savaşları için kente destek birliği getiriyor

Giriş Tarihi: 20.10.2014
Sokak sokak savaş
Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, verdikleri ağır kayıplara rağmen Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani ilçesine yönelik saldırılarından vaz geçmiyor. Sınırın Suriye kısmını tamamen ele geçirmek isteyen IŞİD'e, ABD önderliğindeki koalisyon kuvvetleri havadan, YPG militanları da karadan karşılık veriyor. Cuma gününden beri yoğunlaşan hava saldırılarının, örgüte onlarca kayıp verdirdiği, fakat Kobani'nin yarısının hâlâ IŞİD'in kontrolu altında olduğu bildiriliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamalarına göre cumartesi akşamından pazar gününe kadar en az 31 militan öldürüldü. Kürt birliklerinin ise bu sürede 7 savunmacısını kaybettiği belirtildi. Bölgeden alınan bilgilere göre son 4 günde en az 70 militan Kobani'nin güneyinde, IŞİD'in elinde bulunan hastanelerin morglarına gönderildi. Bu süre zarfında koalisyon güçlerinin 25 hava saldırısı düzenlediği de bildirildi. AFP'ye konuşan YPG'li İdris Nassen "IŞİD destek birlikler yığmaya devam ediyor. Fakat hava saldırılarının da yardımıyla kentin tamamen düşmesini engelliyoruz" dedi. Günlerdir süren şiddetli sokak savaşlarında YPG ile IŞİD militanlarının kıyasıya savaştığı fakat tarafların birbirlerine üstünlük sağlayamadığı belirtildi.

HÂLÂ TEHLİKE VAR

ABD'li yetkililer hafta sonu boyunca çoğunluğu petrol kuyusu ve lojistik destek noktası olan 25 IŞİD hedefinin vurulduğunu bildirdi. Kobani'nin düşme tehlikesini atlatmadığını söyleyen yetkililer, ana operasyon alanları olarak ise Irak'ı gösteriyor. Irak'ın Ninova, Diyala ve Bakuba bölgelerinde de dün 45 IŞİD militanı koalisyon saldırılarında öldü.

ABADİ IŞİD'E KARŞI DESTEĞİ TAHRAN'DA ARAYACAK
Savunma Bakanlığı görevini Sünni Halid El Ubeydi, İçişleri Bakanlığı görevini de Şii Muhammed El Gabban'a verdiğini açıklayan Irak Başbakanı Haydar El Abadi, bugün İran'ın başkenti Tahran'a resmi bir ziyaret düzenliyor. Abadi'nin "Irak'ın terör karşısındaki mücadelesine destek olacak güçleri birleştirmek" amacıyla Tahran'da görüşmeler yapacağı bildirildi.

IBKY'DEN SURUÇ'A ÇADIR KENT
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine Kobani'den gelen aileler için çadır kent kuruyor. Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf'un da aralarında bulunduğu heyet, 260 çadırlık kampın ilk çadırını Suruç Belediye Başkan Yardımcısı Zuhal Ekmez'le birlikte açtı. Suruç'u ziyaret eden Birleşmiş Milletler Acil Durumlar Koordinatörü Valeri Amos da Türkiye'nin sayıları 1.6 milyona varan mültecileri en iyi şekilde ağırladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak sokak savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN