Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtler'in savaşı

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Kürtler'in savaşı

Kobani'yi ele geçirmeye çalışan IŞİD militanlarına Hattab El Kürdi isimli bir Kürt'ün komutanlık yaptığı ortaya çıktı. Kürdi'nin dışında 400 IŞİD üyesi Kürt'ün de Kobani'de savaştığı belirtildi

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Suriye'deki Kobani kentine yönelik kuşatması haftalardır dünya gündeminden düşmezken Fransız basınında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Haberlere göre IŞİD'in Kobani sorumlusu da aslında bir Kürt. Yerel kaynaklara ve IŞİD içindeki bilgilere dayandırılan haberlerde Hattab El Kürdi isimli militanın 16 Eylül'den bu yana süren Kobani kuşatmasında IŞİD'e komutanlık yaptığı belirtildi. Kürdi'nin Saddam Hüseyin rejiminin 1988'de düzenlediği Halepçe katliamından sağ kurtulduğu belirtildi. Halepçeli Kürdi'nin daha sonra Irak rejimi tarafından hapse atıldığı kaydedildi. Ardından zaman içinde El Kaide'ye katılan Kürdi'nin yıllar sonra IŞİD'e dahil olduğu ve Kobani'ye saldıran militanların komutanlığını üstlendiği ileri sürüldü. Haberlerde Kürdi'nin dışında en az 400 Kürt'ün daha IŞİD saflarında Kobani'yi ele geçirmeye çalıştığı belirtildi.

31 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Eylül ayından itibaren Kobani'den 300 binden fazla Kürt evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kobani halkının 200 binden fazlası Türkiye'ye kaçarken, yaklaşık 100 bin kişi de Irak'a sığındı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SNHR) verdiği bilgilere göre Kobani'de hâlâ birkaç yüz sivil bulunuyor. Kenti özellikle, çocukları IŞİD'e karşı savaşan yaşlı Kürtlerin terk etmediği söyleniyor. SNHR ayrıca kentte PKK'nın Suriye kolu olan YPG ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalarda şimdiye kadar yaklaşık 700 kişinin öldüğünü kaydetti. Kobani'de cumartesiyi pazara bağlayan gece de 31 IŞİD militanının öldürüldüğü belirtildi. Kobani'de çatışmalar devam ederken IŞİD'in Irak'ın Enbar vilayetindeki tehdidi sürüyor. Irak ordusu ile Şii milisler, Tikrit'i IŞİD'in eliden almak için operasyon başlattı. Başkent Bağdat'ta düzenlenen intihar saldırısında 9 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Şiilere yönelik saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

IŞİD SOSYAL MEDYADAN OTOMATİK SİLİNECEK
IŞİD'e ait sosyal medya hesaplarını yakından takip eden ve gerektiği zaman Facebook, YouTube ve Twitter gibi platformlara başvurarak burada yayımlanan şiddet içerikli paylaşımları kaldırtan İngiliz hükümeti, bu hafta bu 3 büyük şirketle masaya oturacak. Yetkililer, paylaşımların bundan sonra otomatik olarak dolaşımdan kaldırılmasını isteyecek. İngiltere her hafta çoğunluğu IŞİD yanlısı bin kadar paylaşımı dolaşımdan kaldırıyor.

IŞİD'DEN ÇİFTE İNTİHAR SALDIRISI

Kürt grupların mühimmat deposuna havanla saldıran terör örgütü IŞİD, daha sonra bomba yüklü 2 araçla sınır kapısı yakınında intihar eylemi gerçekleştirdi. Saldırı sonrası yükselen alev topları Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtler'in savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN