ABD Erbil'de askeri üs kuracak iddisı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Irak'ın Erbil kentinde askeri üs kuracağı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 22.10.2014 13:49
ABD Erbil'de askeri üs kuracak iddisı
AA'ya konuşan Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir kaynak, ABD'nin, Saddam Hüseyin döneminden kalan Erbil il sınırındaki Herir Askeri Havalimanı'nı üsse çevireceğini ileri sürdü. Yetkili, ilgili kararın kendilerine ulaşmasından sonra havalimanını boşaltma çalışmasına başladıklarını söyledi.


''ABD İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP''


Herir Askeri Havalimanı'nı bir hafta içinde boşaltacaklarını aktaran yetkili, yabancı ülke firmalarının da malzemelerini başka bölgelere taşıdığını ifade etti.

Adını açıklamak istemeyen bir başka yetkili de "Peşmerge Bakanlığı ve ABD askeri komutanlarından oluşan bir heyet, geçen ay burayı ziyaret etti. Daha sonra dört defa havalimanını incelemeye geldiler. Bu bölge, Türkiye, İran, Suriye ve Irak'a yakınlığı nedeniyle stratejik öneme sahip. Bu nedenle ABD'liler, bu üssü bir kez daha kullanmak istiyor" dedi.

HERİR HAVALİMANI


Herir Havalimanı, Irak'ın devrik başkanı Saddam Hüseyin döneminde askeri havalimanı olarak kullanılıyordu. Baas rejiminin 2003'te yıkılmasının ardından ABD, bir süre burayı askeri bölge olarak kullanmıştı. Uçak pistlerinin hazır olduğu havalimanı, İran'a 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Irak-İran savaşında savaş uçaklarının buradan da kalktığı ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Erbil'de askeri üs kuracak iddisı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN