IŞİD taktik değiştirdi

Giriş Tarihi: 22.10.2014
IŞİD taktik değiştirdi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye'nin Kobani kentinde köşeye sıkışınca taktik değiştirdi. ABD'nin Kobani'deki Kürtlere silah yollaması ve Türkiye'nin peşmergeye koridor açılmasına izin vermesinin ardından IŞİD, önceki gece Kobani'ye eşzamanlı şekilde 15 büyük saldırı düzenledi. Kobani'ye ulaşacak yardımların önünü kesmek isteyen IŞİD, bir yandan da Irak ve Suriye'de yeni cepheler açıyor. IŞİD, iki ay aradan sonra Suriye'nin Deyr ez Zor bölgesinde yeni yerler ele geçirdi. IŞİD, Irak'ta ise İran sınırındaki Karatepe bölgesine saldırdı. Bölgede 9 bin kişi evlerini terk ederken, saldırı Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin İran ziyareti sırasında gerçekleşti. IŞİD militanları Irak'ın Sincar bölgesindeki Yezidi köylerine yönelik de yeniden saldırılar başlattı. IŞİD'in Sincar Dağları'nda köyleri ele geçirmesinin ardından Yezidiler, ABD'den bölgeye hava operasyonu düzenlemesini istedi.

PETROLDEN 800 MİLYON $
ABD merkezli enerji danışmanlık şirketi IHS'nin raporuna göre, IŞİD'in yasa dışı petrol satışlarından elde ettiği yıllık gelir 800 milyon dolara ulaştı. Raporda, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği petrol satışlarından günlük 2 milyon dolar kazandığı belirtildi. IŞİD'in kontrol ettiği bölgedeki petrol üretim kapasitesi günlük 350 bin varil olmasına rağmen, teknik yetersizlikten dolayı üretim günlük 50-60 bin varille sınırlı kalıyor.

YARDIMLARA EL KOYDULAR
IŞİD militanları ABD'nin Kobani'ye attığı insani ve silah yardımının bir bölümünün kendi ellerine geçtiğini açıkladı. IŞİD'e yakın hesaplar tarafından YouTube'a yüklenen videoda militanlar, ele geçirdikleri el bombası ve havan toplarını kameraya gösterdi. ABD, Kürt militanlara ulaşmayan yardım malzemelerinden bir kısmını havadan yapılan bombardımanla imha ettiklerini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD taktik değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN