Suriye'de Kürt siyasi partiler PYD ile uzlaştı

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt siyasi partiler ile PYD'nin, ülkenin Kürt bölgesinin yönetimi konusunda, siyasi, askeri ve idari olmak üzere üç noktada uzlaştığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 22.10.2014 15:43
Suriye'de Kürt siyasi partiler PYD ile uzlaştı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Duhok'ta bir araya getirdiği Kürt partilerin, 10 gün süren toplantıları sona erdi. Parti temsilcilerinin bugün Barzani ile görüştükten sonra ortak bir açıklama yapması bekleniyor.

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Suud Mele, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Suriye'nin Kürt bölgesinin yönetimi konusunda, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile siyasi, askeri ve idari olmak üzere üç noktada anlaştık" dedi.


KANTON YERİNE İL STATÜSÜ


Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Üyesi Nuri Brimo da "Sürecin işletilmesi durumunda Suriye'nin kuzeyinde daha önce PYD'nin ilan ettiği üç kantonun il statüsüne alınacağını" söyledi. Brimo, bölgede "ortak bir siyasi irade, yönetim ve askeri güç" olacağını ifade etti.

Iraklı ve Suriyeli Kürtlerin, "Rojava" olarak adlandırdığı Suriye'nin kuzey bölgesinin yönetimi konusunda PYD ile Mesut Barzani'ye yakın siyasi partiler arasında uzun zamandır anlaşmazlık yaşanıyordu. Barzani'nin isteğiyle 11 Temmuz 2012'de imzalanan Erbil Anlaşması ile bütün Kürt partileri, "Kürt Yüksek Konseyi" çatısı altında bir araya gelmişti. Ancak PYD'nin Esed rejimiyle işbirliğine devam etmesi, Suriye Ulusal Koalisyonu'na (SUK) ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) dahil olmaması ve diğer Kürt partilerinin bölgedeki faaliyetlerine izin vermemesi nedeniyle anlaşma uygulanamamıştı.

PYD'nin, geçen Ocak'ta Afrin, Cezire ve Kobani'de "kanton" ilan etmesi ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Suriye Kürdistan Demokrat Partisi bünyesinde birleşen 4 siyasi parti, PYD'yi kendi projesini dayatmakla suçlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de Kürt siyasi partiler PYD ile uzlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN