Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa cezaevlerinden çarpıcı rapor

Giriş Tarihi: 23.10.2014 09:34
Fransa cezaevlerinden çarpıcı rapor

Meclis araştırmasına göre, Fransa'da cezaevleri radikal eğilimlerin gizli bir şekilde yürütüldüğü ve terörist eylemleri düzenleyebilecek kişileri yetiştiren önemli merkezlere dönüştü

Fransa'da yapılan bir araştırma, cezaevlerinde radikalleşme eğiliminin arttığını ortaya koydu.

Fransa Meclisi'nde eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eski danışmanlarından Guillaume Larrive tarafından yapılan araştırmaya göre, cezaevlerinde Müslüman ya da İslam kültürüne bağlı 40 bin kişi bulunuyor. Müslüman mahkumların yüzlercesi radikal bir eğilim taşıyor.

Araştırma raporunda, cezaevlerindeki radikal unsurların ulusal güvenliği tehdit ettiği ve yeteri kadar hesaba katılmadığı ifade edildi. Raporda, cezaevlerinin radikalizmi besleyen ve terörist şiddet eylemleri düzenleyebilecek kişileri yetiştiren önemli merkezlere dönüştüğü belirtildi.

Radikalleşme faaliyetlerinin gizli yürütüldüğü bilgisine yer verilen rapora göre, son aylarda Fransa'da yaşayan yaklaşık bin kişi Suriye ve Irak'a gitti, 120'si geri döndü, 53'ü ise cezaevine girdi.

Raporda ayrıca cezaevlerinde radikalliğe karşı bir eylem planının uygulanması gerektiği tavsiye ediliyor. Plana göre radikal eğilimi belirlenen tutuklular ayrı hücrelerde tutuluyor ve radikalleşmelerinin önüne geçecek şekilde bir programa tabi tutuluyorlar.

Öngörülen eylem planında mahkumların eğitim programını reddetmeleri halinde ceza sürelerinin artırılması ve yasa dışı cep telefonlarının sinyallerinin kesilmesi gibi tedbirler de bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa cezaevlerinden çarpıcı rapor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN