Ve ebola aşısı yolda

4 bin 500'den fazla kişinin ölümüne neden olan ebola virüsüne yakalananlar için hazırlanan yeni bir serumun ocak ayında hazır olacağı açıklandı

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Ve ebola aşısı yolda
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yaptığı açıklamada, yapılan serumun iki hafta içinde başlayacak olan insan üzerindeki deneylerinin sonuçlarının aralık ayında alınmasının beklendiği, ocak ayında da kullanıma hazır olacağı belirtildi. DSÖ yetkilisi Marie Paule Kieny, "Virüse yakalananların etkin biçimde tedavi edilebilmesi için salgın yaşanan üç ülkede ortaklıklar oluşturuluyor. Serum kısa zamanda ulaştırılacak" dedi.

ÖNCE LİBERYA'DA
Kısa bir süre önce daha önce ebolaya yakalanan ancak sağ kurtulan kişilerin kanında, virüsü yok edebilen antikorlar geliştiği keşfedilmişti. Diğer hastaların kanındaki virüsü de temizlemesi umuduyla bu antikorlardan üretilen serumun ilk olarak, ölüm oranının en yoğun olduğu ülke Liberya'da uygulamaya konacağı ifade ediliyor. Ebola virüsüne Batı Afrika dışında yakalanan ilk kişi olan İspanyol hemşire, serum tedavisi gördükten sonra virüsten kurtulmuştu. Ancak kan naklinin getirdiği riskler konusunda uyaran DSÖ yetkilileri, kanı alınan her kişinin hepatit ve AIDS testinden de geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

EBOLA VİRÜSÜ NEDİR?
İnsanlarda ve hayvanlarda görülen ateşli bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından çok tehlikeli ve 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilen 3 ebola virüsü vardır; Ebola Sudan, Ebola Reston, Ebola Fildişi Kıyısı. Adını Afrika'daki bir nehirden alan virüs, maymun ve meyve yarasalarının kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Mide bulantısı, kusma, ishal ve ani yüksek ateşle ortaya çıkar. Henüz bir tedavi yöntemi bulunmayan ebola eğer önlem alınmazsa kısa sürede öldürür.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve ebola aşısı yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN