Watergate'in 'efsane gazetecisi' öldü

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Watergate'in 'efsane gazetecisi' öldü
Yakın tarihin en önemli politik skandallarından biri olan Watergate'i genel yayın yönetmenliği yürüttüğü dönemde cesaretle yayımladığı haberlerle ortaya çıkaran ABD'li gazeteci Ben Bradlee, 93 yaşında hayatını kaybetti. Eşi Sally Quinn'in, bunama hastalığıyla mücadele ettiğini duyurduğu Bradlee 1968 - 1991 yılları arasında yürüttüğü Washington Post Genel Yayın Yönetmenliği döneminde özellikle Watergate skandalıyla ilgili haberler sonrası gazetenin satışlarını ikiye katlamış, bu başarısını da o dönemde gazetesine kazandırdığı 18 Pulitzer Ödülü'yle taçlandırmıştı.

'HER TÜRLÜ HABERDEN ZEVK ALIRDI '
Eski Başkan Richard Nixon'ın skandalı örtebilmek için yaptığı tüm baskılara rağmen muhabirleri Bob Woodward ile Carl Bernstein'ın haberlerini yayımlamayı ısrarla sürdüren Bradlee daha önce sıradan bir gazete olan Washington Post'un bugünkü bildiğimiz saygınlığına kavuşmasında önemli rol oynadı. 1991 yılında emekli olduğunda Washington Post'un sahibi Donald Graham çalışanlarına onun için yaptığı veda konuşmasında ''26 yıl bize büyük veya küçük her türlü haber öyküsünden nasıl zevk alınacağını öğretti.'' dedi. Bradlee ile ABD yönetiminin didişmesi 'Watergate'den bir yıl önce başladı. ABD Savunma Bakanlığı Vietnam savaşı ile ilgili gizli belgelerini 1971'de ortaya çıkaran New York Times gazetesinin haberini baskılara rağmen devam ettirdi. ABD yönetimi yayınları durdurmaya kalksa da Bradlee ve gazetesinin o dönemki sahibi Katherine Graham Yüksek mahkemeye giderek "Bu belgeleri yayımlamak gazetecilik hakkımız" dedi. Bu duruş onlara davayı kazandırarak Watergate haberleri için de hukuki zemin hazırlamış oldu. Watergate skandalında "derin gırtlak" denilen ve muhabirlere bilgi sızdıran o dönemin FBI çalışanı Mark Felt'in ismini bilen 3 kişiden biriydi olan Bradlee yıllar sonra Felt için ''Milletimiz için çok yararlı işler yaptı.'' diye söz etmişti.

"NE ZAMAN ÖLECEĞİM , BAHİS YAPIN'
Çevresindekilerin 'kulak tırmalayıcı' diye nitelendirdiği ses tonu ve sert gazete yönetimiyle bilinen Ben Bradlee emeklilik yıllarında ölüm tarihiyle bile ilgili espri yapabilen bir hale gelmiş bir gün "Haydi, ne zaman öleceğim üstüme bahis oynayın" demişti. 1921 doğumlu Bradlee Bostonlu fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş küçük yaşta geçirdiği çocuk felci nedeniyle 6 ay yatalak hale gelmişti. Harvard'da 3 yıl eğitim gören daha sonra 2.5 yıl küçük bir gazete için çalışan Bradlee 1948'de Washington Post muhabiri olmuş, 1951'de iki yıl süresince ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nin basın ataşeliği görevini yürütmüş, bir süre de Newsweek dergisinin Paris muhabirliğini yaptı. Bradlee için 1957'de Georgetown'da aldığı evin karşısına o dönem senatör olan John F. Kennedy'in taşınması hayatının en büyük şansı olmuştur. Kennedy'le arkadaşlığı ilerledikçe hükümetin gizli bilgileri kendisine akmaya başlamıştır. Bradlee geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama'dan ülkesinde en yüksek sivil nişan olan "Özgürlük Madalyası"nı almıştı. Dört çocuğu olan Bradlee yaşamı boyunca 3 kez evlilik yaptı.

NELER OLMUŞTU
ABD'de 1972-74 yılları arasında gelişen ve tarihte ilk kez bir başkanın istifasıyla sonuçlanan telekulak skandalı. Eski ABD Başkanı Richard Nixon'un Cumhuriyetçi Parti ile bağlantılı olduğu ve Demokratlar'ın merkezi Watergate'e dinlemek için mikrofonlar yerleştirdiği belirlenince skandal patlak verdi. Olayı ortaya çıkaran Washing Post'un ısrarla yayınlarını sürdürmesi, görevli savcının tüm dinlemelerle ilgili ses kayıtlarını istemesi Nixon'u istifaya götürdü.

BAŞKAN'IN TÜM ADAMLARI
'Watergate' haberlerini Washington Post için kaleme alan muhabirler Carl Bernstein ve Bob Woodward, "Bradlee Koca bir ordunun cesaretine sahipti" dedi. 1976 yapımı "Başkan'ın Tüm Adamları" filminde Ben Bradlee'yi Jason Robards, Bob Woodward'ı Robert Redford, Carl Berstein'i Dustin Hoffman oynadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Watergate'in 'efsane gazetecisi' öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN